Największa farma wiatrowa świata ruszyła w Europie. Jej rozmiar imponuje

158

Największa morska farma wiatrowa, która znajduje się u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii, oficjalnie rozpoczęła produkcję energii. Jest w stanie wygenerować prąd dla 2,3 miliona domów. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Największa farma wiatrowa świata ruszyła w Europie. Jej rozmiar imponuje
Największa lądowa farma wiatrowa jest w Europie. Robi wielkie wrażenie (Wikipedia)

Dla zwykłego człowieka, który szerzej nie interesuje się farmami wiatrowymi, większość dotyczących ich pracy aspektów technicznych, brzmi jak czarna magia. Elektrownia wiatrowa, to najprościej rzecz ujmując, elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów, (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru.

Najsłynniejszą farmą wiatrową do tej pory była Hornsea 1, która była w stanie produkować energię dla ponad miliona domów. Położona u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Hornsea 1 obejmuje obszar około 407 kilometrów kwadratowych (większą niż Kraków, Gdańsk czy Poznań).

Jak czytamy w brytyjskich mediach, od teraz energia elektryczna zaczęła płynąć także z farmy wiatrowej z Hornsea 2, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową.

Wielkie otwarcie

Po ukończeniu Hornsea 2 będzie składać się ze 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa, każda o mocy szczytowej 8 MW. Wiele z tych turbin nie zostało jeszcze zainstalowanych, ale podstacja morska i związany z nią sprzęt do niwelowania wahań zostały ukończone w październiku.

Krótko przed Bożym Narodzeniem deweloper Orsted ogłosił, że energia zaczęła płynąć z pierwszych turbin. Już pierwszego dnia Hornsea 2 przyczynił się do tego, że wiat odpowiadał za dostarczenie prawie 50 procent energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić