Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
JAR
|

Największa farma wiatrowa świata ruszyła w Europie. Jej rozmiar imponuje

56
Podziel się

Największa morska farma wiatrowa, która znajduje się u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii, oficjalnie rozpoczęła produkcję energii. Jest w stanie wygenerować prąd dla 2,3 miliona domów. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Największa farma wiatrowa świata ruszyła w Europie. Jej rozmiar imponuje
Największa lądowa farma wiatrowa jest w Europie. Robi wielkie wrażenie (Wikipedia)
bFdKIrsR

Dla zwykłego człowieka, który szerzej nie interesuje się farmami wiatrowymi, większość dotyczących ich pracy aspektów technicznych, brzmi jak czarna magia. Elektrownia wiatrowa, to najprościej rzecz ujmując, elektrownia wytwarzająca energię elektryczną przy pomocy generatorów, (turbin wiatrowych) napędzanych energią wiatru.

Najsłynniejszą farmą wiatrową do tej pory była Hornsea 1, która była w stanie produkować energię dla ponad miliona domów. Położona u wybrzeży Yorkshire w Wielkiej Brytanii, Hornsea 1 obejmuje obszar około 407 kilometrów kwadratowych (większą niż Kraków, Gdańsk czy Poznań).

bFdKIrsT

Jak czytamy w brytyjskich mediach, od teraz energia elektryczna zaczęła płynąć także z farmy wiatrowej z Hornsea 2, która jest największą na świecie morską farmą wiatrową.

Wielkie otwarcie

Po ukończeniu Hornsea 2 będzie składać się ze 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa, każda o mocy szczytowej 8 MW. Wiele z tych turbin nie zostało jeszcze zainstalowanych, ale podstacja morska i związany z nią sprzęt do niwelowania wahań zostały ukończone w październiku.

bFdKIrsZ

Krótko przed Bożym Narodzeniem deweloper Orsted ogłosił, że energia zaczęła płynąć z pierwszych turbin. Już pierwszego dnia Hornsea 2 przyczynił się do tego, że wiat odpowiadał za dostarczenie prawie 50 procent energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii.

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa
bFdKIrtu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(56)
warszawianka
2 tyg. temu
'kiedy polski rząd argumentuje, iż wprowadza reformę sądownictwa na wzór przepisów obowiązujących w Niemczech otrzymuje odpowiedź: „System obowiązujący w Niemczech obowiązuje dłużej i dlatego wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi, który pozwala sędziom zachować niezależność w ich pracy. Ponadto w Niemczech jest coś takiego co można nazwać kulturą niezależności. Żaden polityk w Niemczech nie powie, że jakiś sędzia o poglądach politycznych zbieżnych z linią partii, którą ów polityk reprezentuje, ma podejmować decyzje zgodne z wolą większości. W każdym razie taki przypadek nie jest znany'' Jakie zatem mechanizmy niezależności wypracował sobie niemiecki wymiar sprawiedliwości? ”.Hańba po Auschwitz" - tak tygodnik "Der Spiegel" tytułuje swój wiodący artykuł na temat sądowych rozliczeń z personelem niemieckich obozów koncentracyjnych.'
Ale
2 tyg. temu
Wiatry po fasoli wyprodukowały by prąd dla połowy świata
Werty
2 tyg. temu
pis na dzień dobry skasował projekt siłowni wiatrowej na Bałtyku uważając technologię wiatrowa za przestarzala, projekt był przygotowany przez PO PSL
bFdKIrtv
Olaf
2 tyg. temu
A u nas w Polsce za to największy pomnik Chrystusa , największa bazylika i największy krzyż
bolo
2 tyg. temu
Tytuł artykułu, że farma ruszyła a w treści "Wiele z tych turbin nie zostało jeszcze zainstalowanych,.." to już brednie i nadużycie. Poza tym GB podobno ma kolosalne problemy z niedoborem prądu i od sierpnia dokupują prąd od innych państw za b.wysokie stawki. Powodem jest "bezwietrzna" pogoda która mocno ograniczyła produkcje prądu z ich wiatraków. Po za tym Niemcy nadal wygaszają atomówki bo wybrali do rządu zielonych którzy nie chcą się przyznać do błędów (i obecnie to jedyne sensowne). A u nas 20% mamy z OZE i od deszczowej połowy sierpnia mamy niedobory produkcji prądu, dlatego "opłacalo" się uruchomić Turów bo inaczej nie mieli byśmy prądu lub też musieli byśmy przepłacać od sąsiadów. Dlatego "stać" nas na kary za jej działanie. Tylko Mateuszek się nie przyzna bo by go Potęgi Światowej ściemy zajeb. Przecież mamy dalej zmieniać nasze elektrownie na OZE i gazowe. Kto na tym zarobi widzimy teraz po stawkach prądu i gazu. Mieliśmy swoją technologie od maszyn górniczych po bloki i kotły w elektrowniach które były i są znane na całym świecie. No ale samowystarczalnym trudno sterować. Więc po co podbijać i burzyć jak można zniewolić i mieć kolonie?
Naukowiec
2 tyg. temu
Tymczasem durnie w naszym kraju blokują rozwój tej energetyki
otco
2 tyg. temu
A my za to mamy Bełchatów i Turów, wielkie dziury w ziemi i full CO2
PomyslnaNatur...
2 tyg. temu
a teraz pozbadz sie jeden z drugim bez emisyjnie tych smigiel
Tanio
2 tyg. temu
Przynajmniej tanio będzie kosztować
majkiel
3 tyg. temu
imponować te będzie w przyszłości wysypisko starych skrzydeł wiatrakow zielona energia
pismak douczo...
3 tyg. temu
Ten artykuł to jakaśbzdura. I matematyczna i fizyczna. "Po ukończeniu Hornsea 2 będzie składać się ze 165 turbin wiatrowych Siemens Gamesa, każda o mocy szczytowej 8 MW." Policzmy: 8MW*165 = 1,32 GW. I to przy założeniu, że wiatr wieje non stop (w praktyce taki wiatrak wykorzystywany jest w mniej niż 50 %). Jeżeli te 1,32 GW to połowa energii elektrycznej w UK to oni chyba przy świeczkach żyją. W Polsce zapotrzebowanie wynosi 20-27 GW :-). W UK zapotrzebowanie chwilowe sięga 40 GW, zatem nawet jeżeli wiatr wieje na full, to ta elektrownia, gdy ją skończą będzei mogła dostarczać energii na poziomie 3% zapotrzebowania krajowego. A nie 50%! Pismaku niedouczony. Chyba, że tych wiatraków jest dużo więcej niż 165, a każdy z nich generuje dużo więcej niż 8MW :-).
sthoeusnth
3 tyg. temu
Jak dobrze, ze okolo 20 lat temu udalem sie na Wyspy. Tutaj jednak rozum wciaz jest w cenie...
Dziękujemy
3 tyg. temu
rządzący ignoranci zrównali z ziemią zaczątki polskich wiatraków. Mamy przecież "czarne złoto"
bFdKIrtn
fasc..
3 tyg. temu
a po 10 latach zaczna kopac doly zeby to znowu zakopac...szef firmy Remondis Nie ma technicznej mozliwosci zutylizowania smigiel od wiatraka ...zywica w procesie spalania zapycha filtry...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić