Nastąpiły spore zmiany. Tyle teraz kosztuje węgiel

181

Pewien mieszkaniec Bydgoszczy zamówił ekogroszek. Od dłuższego czasu nabywa go od tego samego dostawcy. Mocno się zdziwił, gdy otrzymał towar. Opał okazał się znacznie tańszy niż 3 tygodnie temu. O szczegółach informuje "Gazeta Pomorska".

Nastąpiły spore zmiany. Tyle teraz kosztuje węgiel
Ile kosztuje węgiel? (Pixabay, Ben Scherjon)

Kalendarzowa wiosna zbliża się coraz większymi krokami. To sprawia, że opał tanieje. Przekonał się o tym jeden z bydgoszczan, który zdecydował się na zakup ekogroszku pakowanego w worki.

Od ponad dwóch lat zaopatruję się u tego samego sprzedawcy, oferującego towar przez internet, z dowozem w całej Polsce - powiedział w rozmowie z "Gazetą Pomorską".

Wyznał jednocześnie, że w połowie lutego dopytywał o ceny ekogroszku. - Kosztował 1850 złotych za tonę, już z dowozem. Wtedy jeszcze nie chciałem go zamówić, tylko zorientować się - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Od 12 lat umiem jedynie ruszać głową i mrugać. Ale ciągle mogę być potrzebny"

Ostatecznie towar zamówił dopiero na początku marca 2024 roku. Cena opału mocno go zaskoczyła.

I pozytywnie się zdziwiłem. Okazało się bowiem, że cena tony spadła w tym czasie o 300 zł - podkreślił.

Niższe ceny węgla. Dlaczego?

Dlaczego węgiel tanieje? To zjawisko w rozmowie z "Pomorską" wyjaśnił właściciel składu opału spod Bydgoszczy.

Na wstępie zauważył, że węgiel trafia do naszego kraju głównie z Azji i Afryki. Regularnie pojawiają się głosy, że wydobycie węgla w polskich kopalniach z roku na rok się kurczy, a węgiel pochodzący z Rosji, od czasów wybuchu wojny w Ukrainie, objęty jest sankcjami i nie importuje się go do Polski.

Część sprzedawców jeszcze pod koniec 2023 roku zaopatrzyła się w znacznie większą ilość surowca w obawie, że asortyment jej się wyprzeda przed zakończeniem sezonu grzewczego 2023/2024. Pod koniec zimy jednak w wielu punktach węgiel zalega. Prowadzący te składy chcą pozbyć się przynajmniej większości towaru do wiosny. Z tego powodu obniżają ceny - podkreślił anonimowy handlarz.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić