o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
NKU
|

Niemieckie 500+ rekordowo wysokie. Na "Kindergeld" skorzystają tysiące Polaków

11
Podziel się

"Kindergeld", czyli odpowiednik naszego "500+", jeszcze nigdy nie było tak wysokie. Trójka dzieci? W 2021 roku niemiecka rodzina otrzyma w przeliczeniu aż 3 tys. zł miesięcznie. Na podwyżkach skorzystają nie tylko nasi zachodni sąsiedzi.

Niemieckie 500+ rekordowo wysokie. Na "Kindergeld" skorzystają tysiące Polaków
Mateusz Morawiecki i Kanclerz Niemiec Angela Markel (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)
bEEIHfiZ

Niemcy wprowadzili najwyższą podwyżkę na "Kindegeld" od lat. Money.pl przyjrzał się temu bliżej i przeanalizowało wartość popularnego świadczenia na dzieci.

"Kindergeld" funkcjonuje w Niemczech od 1975 roku. Początkowo wypłacono po 50 marek niemieckich na najmłodszego, nowego członka rodziny. Było to około 67 euro.

Gdy w 2002 roku w Niemczech wprowadzono euro, świadczenie wynosiło już 154 euro na każde pierwsze, drugie i trzecie dziecko.

bEEIHfjb
Zobacz także: Prof. Balcerowicz: Jest cała historia demagogów, którzy doprowadzali do rozruchów

A teraz? Każde pierwsze i drugie dziecko otrzyma od Familienkasse - czyli Niemieckiego Urzędu Rodzinnego - 219 euro. A to w przeliczeniu daje 990 zł.

bEEIHfjh

Mało tego, rodzice trzeciego i kolejnego dziecka dostaną jeszcze więcej pieniędzy. Na trzecie jest to 225 euro. Czwarte i następne? "Kindergeld" wyniesie aż 250 euro, a to ponad 1,1 tys. zł!

Co to oznacza? Że niemiecka rodzina z dwójką dzieci otrzyma od Familienkasse 438 euro miesięcznie. Z kolei budżet rodziny z piątką dzieci zostanie zasilony aż o 1163 euro.

bEEIHfji

Niemcy od lat są w czołówce europejskiej, jeśli wziąć uwagę programy wspierające rodziny. Statystyczna rodzina Müllerów (niemiecki odpowiednik Kowalskich) na ulgach i świadczeniach może zyskać nawet 5 tys. zł.

Nie tylko Niemcy jednak korzystają. Według danych niemieckiego ministerstwa finansów, z "Kindergeld" czerpie również około 200 tys. polskich dzieci. I nic dziwnego, bo według Głównego Urzędu Statystycznego w Niemczech przebywa około 800 tys. Polaków.

Co ciekawe, dziecko nie musi mieszkać u naszych zachodnich sąsiadów, by otrzymywać świadczenie. Wystarczy, że robi to jeden z rodziców oraz że jednocześnie tam pracuje.

bEEIHfjj

A jak świadczenie na dziecko wygląda w naszym kraju? Wartość 500+ z roku na rok maleje. Siłę nabywczą pieniądza zżera inflacja. W porównaniu z 2016 rokiem flagowy program PiS mógłby teraz tak naprawdę nazywać się "454+".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEIHfjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Karol
9 miesięcy temu
Czysta socjalistyczna zagrywka. Pod płaszczykiem robienia dobrze reszta musi zapłacić. Pieniądze z nieba nie lecą tylko jednym się zabiera a drugim się daje za darmo. Chcesz kogoś ubezwłasnowolnić daj mu za darmo pieniądze. A to dla katolików w Biblii jest napisane kto nie pracuje ten też niech nie je ...!
Jop
9 miesięcy temu
Co ty piszesz za brednie. Kindergeld to jest tzw rodzinne. A nie jak w Polsce 500+.Jak w polsce jest rodzinne i 500 +A w Niemczech jest tylko Kindergeld.
Oszukiwany
9 miesięcy temu
Nie chodzi o rozdawnictwo tylko zarobki tych, którzy na to pracują. W Konstytucji napisano godne wynagrodzenie za pracę. Czy u nas są godne wynagrodzenia? Nie ma już u nas grupy średniozamożnych, są tylko biedni, biedni pracujący i bogaci, którzy bogacą się szybko między innymi dzięki regulacjom prawnym, które pozwalają na byle jakie wynagrodzenia. W kraju nie ma prawie żadnej naszej produkcji, wszyscy, do tej pory rządzący, doprowadzili do tego, że jesteśmy słabo opłacalną montownia Europy. Do tego oddano w obce ręce cały przemysł spożywczy i teraz obcy regulują nam ceny żywności. Działo się tak głównie na przełomie lat 90 i nowego wieku. Teraz nie ma nad tym żadnej kontroli. Dla wygody spekulantów nazywa się to wolny rynek. Czy wolny rynek to brak wyboru? Czy sprowadzanie towarów z Chin, drukowanie na ich opakowaniach kodów np Polski i wpisywanie importera jako producenta jest fair?. Czy sprzedaż niezbadanego mięsa w wielkich, głównie niemieckich sklepach jest fair? Gdzie jest jakaś kontrola i obrona konsumenta. Zapomniałem, że kolonią nie ma żadnych praw. Niewolnicy harują i dostają tyle, żeby nie umrzeć z glodu
bEEIHfjD
Rolex
9 miesięcy temu
To nie jest opdowodnim 500 plus tylko rodzinne które kiedyś byko w Polsce. Kindergeld jest już kilka dekad i w Niemczech nie ma w tym nic dziwnego
kolo
9 miesięcy temu
A tysiące Niemców do dziś korzystają na tym co z nami zrobiono po drugiej wojnie światowej
no jak to
9 miesięcy temu
ale my za to mamy tatkę tatka
Hmm
9 miesięcy temu
Czas chyba pomyśleć o wyjezdzie.
alanek
9 miesięcy temu
50 DM to 67 Euro ? To że pisać nie umiecie to juz wiadomo. Teraz widać że liczyc nie potraficie.
Głos
9 miesięcy temu
No proszę, u Niemców działa i to od 1975 roku, a u nas wielki płacz i lament, bo rozdawnictwo.. Bo wszystko co PIS to złe.. owszem nie wszystko robią dobrze, nie jestem ich zwolennikiem, ale nasza opozycja jest BEZNADZIEJNA. Nic poza swoim interesem nie widzą i jeszcze wpajają nienawiść między ludzi i twierdzą, że to pisowcy robią. Jakby nasza opozycja była rozsądna to by wszystko całkiem inaczej wyglądało, ale jak oni tylko mają jeden główny cel odsunąć pis od władzy a później my wam pokażemy.
Hmmm
9 miesięcy temu
Czyli co ? Doborze że jest ? To dlaczego w Polsce krytykują niektórzy ? Bo TEN rząd wprowadził ? A nie tamten ? Co oni to źle , a co my to dobrze ?
kiszonyogurek
9 miesięcy temu
Dlatego habaki i ciukciuki maja tyle dzieci,bo jeszcze za mieszkanie zaplaca ,dzieciom do szkoly wyprawke,co 5 lat do remontu dorzuca,prad zaplaca,na umeblowanie dadza i jeszcze duzoduzoduzo wiecej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić