oprac. Martyna Kośka| 

Niewykorzystany bon turystyczny przepadnie. Czasu coraz mniej

6

Czasu na wykorzystanie bonu turystycznego było niewiele. Wprowadzony został w połowie lata (1 sierpnia), a po wakacjach obiekty noclegowe częściej były zamknięte niż otwarte. W pełnej wysokości z bonu skorzystało zaledwie 10 proc. uprawnionych. Ważność bonów minie w marcu przyszłego roku, a rząd nie planuje ich wydłużać.

Niewykorzystany bon turystyczny przepadnie. Czasu coraz mniej
Bon wakacyjny zaczął obowiązywać w połowie zeszłorocznych wakacji - 1 sierpnia (Pixabay)

Polacy nie spieszą się z wykorzystaniem bonu wakacyjnego, czyli świadczenia, które rząd zaproponował w zeszłym roku, by wesprzeć krajowych organizatorów wypoczynku i obiekty noclegowe. Na program rząd przeznaczył 3,5 mld zł, ale Polacy wykorzystali zaledwie 10 proc. tej kwoty – a dokładnie 311 mln zł.

Dlaczego tak mało? Część zapomniała, niektórzy mogli uznać, że nie będą się schylać po dopłaty, bo nie chce im się dokonywać rejestracji, jeszcze inni uznali, że warto zachować pieniądze na później.

Mają taką możliwość, bo bon wykorzystać można do 1 marca 2022 roku. I ani dnia dłużej, bo jak ustalił serwis money.pl, rząd nie planuje przedłużenia programu. Nie ma znaczenia, że kolejne lockdowny, które zaczęły obowiązywać od jesieni (i z niewielkimi przerwami obowiązują do dziś) trwają znacznie dłużej niż zeszłoroczny wiosenny lockdown, który był impulsem do zainicjowania jakiejś formy pomocy dla branży.

Zobacz także: Wakacje 2021. Jakie kierunki wybierają Polacy?
Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce – powiedział w rozmowie z money.pl Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister odpowiedzialny za turystykę.

Przyznał wprawdzie, że jeżeli po wakacjach okaże się, że wciąż spora grupa środków nie została wydana, to rozpoczną się konsultacje na temat ewentualnego przedłużenia ważności bonów. Na dziś takiej decyzji jednak nie ma.

Od stycznia nowe zasady wykorzystania bonu

Powodem decyzji o nieprzedłużaniu programu jest przekonanie, że na wykorzystanie bonów jest jeszcze dużo czasu – prawie 11 miesięcy. Z kolei dzięki zmianie jego formuły wykorzystanie środków będzie łatwiejsze również w przypadku, gdy rodzina nie zdecyduje się na wyjazd.

Podczas ubiegłorocznych wakacji świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem. Od stycznia bony mogą już służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług.

Takimi usługami mogą być przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Bon wakacyjny: dla kogo?

Świadczenie jest przyznawane na dziecko, które otrzymuje pieniądze z programu "Rodzina 500+". Na każde dziecko przysługuje 500 zł, a dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami jest przewidziany dodatek - kolejne 500 zł (co oznacza, że na wyjazdy dla dzieci z niepełnosprawnościami jest przewidziane 1 tys. zł).

By pobrać bon, należy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną kwotę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić