Nowy bat na niepłacących abonamentu. Mogą obniżyć emeryturę

386

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wpadła na nowy pomysł jak odzyskać pieniądze z abonamentu za odbiorniki radiowe i telewizyjne. Teraz opłata może zostać potrącona bezpośrednio z konta czy ściągnięta z emerytury. Komu grozi ściągniecie należności w ten sposób?

Nowy bat na niepłacących abonamentu. Mogą obniżyć emeryturę
Nowy bat na niepłacących abonamentu. Mogą obniżyć emeryturę (Unsplash, Erik Mclean)

Informowaliśmy już, że Poczta Polska przeprowadza domowe kontrole dotyczące abonamentu RTV. Wiemy też jak się przed tym bronić. Teraz za portfele Polaków wzięła się też Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Z pomocą Poczty Polskiej do dłużników wysyłane są wezwania do zapłaty zaległego abonamentu. Kto otrzyma list z poleceniem zapłaty? Przede wszystkim wszyscy, którzy zarejestrowali odbiornik i nie płacą. Albo płacili, ale z jakiegoś powodu przestali. Każdy, kto otrzyma pismo, ma 7 dni na wpłatę należności.

W przypadku seniorów pobrana może być część długu, która narosła w okresie braku płatności. Dobra wiadomość jest taka, że urząd potrąci tylko część emerytury. Zła, że w kolejnych ratach trzeba będzie oddać całą zaległą kwotę. Ale są wyjątki od tej reguły. W końcu emeryci to uprzywilejowana grupa społeczna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burza wokół "Pablo Moralesa". Polityk KO uważa, że to przesada

Kto jest zwolniony z opłat za abonament RTV? Przede wszystkim wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia. Te osoby mogą słuchać radia i oglądać telewizję za darmo — są zwolnieniu z opłaty. Prócz nich to także weterani wojenni i wojskowi, wszyscy z I grupy inwalidzkiej. Oraz seniorzy po 60. roku życia, którzy mają prawo do emerytury i pobierają nie więcej niż 50 proc. średniego wynagrodzenia.

Ważne, że jedynie osoby, które ukończył 75 rok życia są zwolnione z abonamentu "z automatu". Pozostali zainteresowani, muszą złożyć wniosek o zwolnienie w Poczcie Polskiej.

Ile obecnie wynosi opłata za abonament RTV?

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).
Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić