Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 

Oferta pracy w policji. Kontrowersje wokół proponowanej pensji. "Przekłamanie"

423

Coraz mniej osób garnie się do pracy w policji. Nic dziwnego, skoro jest to służba obarczona dużą odpowiedzialnością, a zarobki do najwyższych nie należą. Różne są sposoby szukania kandydatów na policjantów. Na przykład Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie opublikowała ofertę na stronie Urzędu Pracy. Ogłoszenie wywołało burzę.

Oferta pracy w policji. Kontrowersje wokół proponowanej pensji. "Przekłamanie"
Oferta pracy w policji wywołała burzę (Getty Images, Monika Gruszewicz)

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie opublikowała ofertę pracy na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu. Trwają poszukiwania kandydata na stanowisko funkcjonariusza policji służby prewencji. Wśród wymagań są m.in. minimum średnie wykształcenie, nieposzlakowana opinia, nieskazanie prawomocnym wyrokiem sądu, sprawność fizyczna.

Za pracę na komendzie w Mielcu można według ogłoszenia zarobić od 6410 złotych brutto miesięcznie. Do obowiązków na stanowisku pracy mają należeć ochrona życia i mienia ludzi, zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń, ściganie sprawców i realizowanie innych zadań wynikających z odrębnych przepisów. Praca obejmuje 3 zmiany w 40-godzinnym tygodniowym wymiarze pracy.

Policjanci oburzeni ofertą pracy

Opublikowanie takiej oferty pracy na stronie PUP wywołało burzę. Mundurowi z Podkarpackiej "Solidarności" uważają, że szukanie kandydatów do służby w taki sposób uwłacza godności służby w policji.

Co się jeszcze musi wydarzyć aby, któryś z szanownych rządzących zauważył problem kadrowy w Policji. Akcje typu dawanie ogłoszeń w Urzędach Pracy na pewno nie pomogą w kwestii znalezienia odpowiednich kandydatów do Policji. Kolejna kwestia według Urzędu Pracy to już nie jest służba tylko praca - napisano na Facebooku.

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Marcin Pawlus, policjant z 16-letnim stażem i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Podkarpackiego przyznał, że sytuacja jest tragiczna. Dodał, że taka rekrutacja powoduje sadek prestiżu zawodu policjanta.

Pawlus mówi również, że proponowana kwota jest wzięta z sufitu. - Nikt na początku nie widzi takich pieniędzy. Tu mamy do czynienia z ewidentnym przekłamaniem. Na pewno nie zachęcimy nikogo do służby podawaniem informacji, które później rozbijają się o rzeczywistość - powiedział policjant.

W sprawie wysokości wynagrodzenia skierowaliśmy pytanie do rzecznika KWP w Rzeszowie. Gdy nadejdzie odpowiedź, niezwłocznie ją opublikujemy.

Tysiące wakatów w policji

"Wyborcza" wskazuje również, że zainteresowanie pracą w policji jest bardzo niskie. Wielu doświadczonych funkcjonariuszy odeszło w ostatnich latach, a zastąpić ich nie ma kto. Dodatkowo ostatnie afery związane z policją i jej upolitycznienie doprowadziły do sytuacji, w której prestiż służby legł w gruzach. Szacuje się, że liczba wakatów w policji wynosi 12 940. Dane te pochodzą z serwisu infosecurity24.pl i są aktualne na 1 lipca tego roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić