On pracował na drugi etat, ona wyleciała za ocean. Teraz będą się tłumaczyć w urzędzie

64

Szczeciński ZUS podczas kontroli odkrył dwa nieuczciwe przypadki odbywania zwolnienia chorobowego. W jednym przypadku kierowca, który przebywał na "chorobowym", świadczył usługi dla kogoś innego, niż pierwotny pracodawca a w drugim pracownica podczas L 4 wyleciała razem z mężem do... Miami.

On pracował na drugi etat, ona wyleciała za ocean. Teraz będą się tłumaczyć w urzędzie
Remonty, protesty a nawet regaty - Polacy mają różne pomysły na zajęcia na chorobowym (Google Street View)

Do weryfikowania uczciwości branych zwolnień chorobowych ZUS wynajmuje obecnie firmy. Jedną z nich jest Conperio, której prezes przekonuje, że Polacy nagminnie oszukują na L4, a przeprowadzane kontrole to zaledwie "kropla w morzu potrzeb".

Szczeciński ZUS zarówno w przypadku kierowcy, jak i kobiety, która poleciała do Miami, cofnął zasiłki chorobowe. Dla Mikołaja Zająca, prezesa Conperio, to dobry prognostyk.

Cieszymy się z konsekwentnych decyzji szczecińskiej jednostki, bowiem tak szybkie działanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ewidentnych casusach nadużyć, niestety nie zawsze jest normą. W pierwszym przypadku zgodnie z przepisami, świadczenie na kwotę ponad 14 tysięcy złotych odebrane zostało pracownikowi, który przebywając na zwolnieniu lekarskim, pracował jako kierowca dla innej firmy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Sprawdzamy Wybory". Chcą zlikwidować ZUS. Ekspert bez ogródek: "Polityczni szarlatani!"
W drugim przypadku ZUS odmówił wypłaty dwumiesięcznego świadczenia rehabilitacyjnego pani, która będąc na chorobowym, pojechała z mężem na wycieczkę do Miami. Kobieta w złożonych wyjaśnieniach przyznała się do wyjazdu za granicę w celach rekreacyjnych - mówi prezes Conperio, cytowany przez Super Express.

Donosimy na swoich kolegów

Co ciekawe, zgłoszenia o potrzebie kontroli, nie pochodzą wyłącznie od pracodawców. Również pracownicy o to proszą, kiedy mają poczucie rażącej niesprawiedliwości, bo np. przez nieobecność współpracowników muszą przejąć część ich obowiązków.

W ciągu całego 2023 roku ZUS przeprowadził kontrole ponad 461 tys. zwolnień lekarskich. Zakwestionowano w sumie 28,9 tys. świadczeń chorobowych na sumę 29 mln 273 tys. zł. Co robią Polacy na "chorobowym"? Remontują mieszkanie, biorą udział w protestach czy nawet... jeżdżą na regaty.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić