Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Podwyżki świadczeń od 1 czerwca. Wsparcie dla niektórych Polaków

9

Od 1 czerwca 2024 roku kwota bonu stażowego zostanie podniesiona i wyniesie 2222,60 zł. Na czym polega to wsparcie i kto może z niego skorzystać? Wyjaśniamy.

Podwyżki świadczeń od 1 czerwca. Wsparcie dla niektórych Polaków
Podwyżki świadczeń od 1 czerwca. Wsparcie dla niektórych Polaków (Getty Images, ligora)

Bon stażowy stanowi pomoc w zatrudnieniu osób bezrobotnych w wieku do 40 lat. Premię finansową z tytułu bonu dostaje pracodawca - pod warunkiem, że przyjmie bezrobotnego na sześciomiesięczny staż, a następnie zatrudni go na umowę o pracę na kolejne co najmniej sześć miesięcy.

Bon stażowy od 1 czerwca 2024 roku będzie wynosił 2222,60 zł, a więc wzrośnie o 227,50 zł. "Gazeta Pomorska" spostrzega, że bon stażowy ułatwia start na rynku pracy, ale nie jest to jedyna istotna rzecz w tym przedsięwzięciu.

Staż jest realizowany w ramach umowy między pracodawcą a starostą i to starosta sprawuje nadzór nad stażem. Osoba bezrobotna, która podejmie staż, za czas jego trwania otrzymuje stypendium w wysokości 120 proc. kwoty zasiłku dla bezrobotnych (od 1 czerwca 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych to 1662 zł brutto) - informuje wspomniane źródło.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Natalia Szroeder muzyką wyraża to, co dzieje się u niej w życiu?

Bezrobotny może skorzystać z dwóch dni płatnego urlopu za każde 30 dni odbywania stażu. Poza tym może liczyć na pokrycie kosztów przejazdu do i z miejsca odbywania stażu. W tym przypadku również zajdą zmiany - od 1 czerwca ryczałt za przejazdy wyniesie 889,40 zł.

Dla kogo bon szkoleniowy?

Funkcjonuje też coś takiego jak bon szkoleniowy. To wsparcie także jest finansowane przez starostę na wniosek bezrobotnego. W ramach tego bonu możliwe jest pokrycie kosztów związanych ze szkoleniem do wysokości 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu przyznania bonu.

Bezrobotni powinni mieć też na uwadze to, iż od 1 czerwca wzrasta zasiłek. W pierwszych trzech miesiącach zasiłek dla bezrobotnych wyniesie 1662 zł brutto. Następnie będzie to 1305,20 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić