Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac.
KBB
|

SGH odcina się od współautora raportu Jakiego. "Nie reprezentuje uczelni"

98
Podziel się

Szkoła Główna Handlowa, na której wykłada dr Zbigniew Krysiak, poinformowała, że nie reprezentuje on uczelni. Odcięła się tym samym od raportu Patryka Jakiego, z którego wynika, że Polska straciła na członkostwie w Unii 535 mld zł. Raport został też zmiażdżony przez ekonomistów.

SGH odcina się od współautora raportu Jakiego. "Nie reprezentuje uczelni"
Patryk Jaki próbuje udowodnić, że członkostwo w UE zupełnie nam się nie opłaciło (PAP)
bEUPZsPp

Marta Budkowska, rzeczniczka prasowa uczelni, poinformowała "Wyborczą", że raport zaprezentowany w Sejmie jest efektem prac prowadzonych poza Szkołą Główną Handlową w Warszawie i poza obowiązkami wynikającymi ze stosunku pracy wobec SGH.

"Jako współautor tego opracowania prof. Zbigniew Krysiak nie reprezentuje Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Z tego powodu uczelnia nie może się odnieść do raportu" - czytamy.

Raport o korzyściach (lub raczej ich braku) obecności w UE okazał się pokazem kilku slajdów, z których wynika, że Polska w zasadzie dopłaca do członkostwa w Unii Europejskiej. Po stronie korzyści pokazano bezpośrednie wpłaty do polskiego budżetu (593 mld zł).

bEUPZsPr

Po stronie strat zapisano transfer zysków unijnych firm do krajów macierzystych (981 mld zł) oraz rzekomo negatywny dla Polski bilans handlowy z przewagą importu nad eksportem, co miało nam przynieść dodatkowe 147 mld zł strat. Łącznie – jak wyliczono – jesteśmy 535 mld zł na minusie.

Autorem tych wyliczeń jest dr Zbigniew Krysiak, profesor SGH, często pojawiający się w rządowych mediach, były ekspert ekonomiczny Andrzeja Dudy. Raport Jakiego firmuje jeszcze Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog, politolog i historyk, znany eurosceptyk. Zanim macierzysta uczelnia odcięła się od słów dr. Krysiaka, jego wyliczenia dosłownie zmiażdżyli ekonomiści.

bEUPZsPx

Według raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, PKB Polski był w 2016 r. wyższy o mniej więcej 2 proc. w wyniku funkcjonowania jednolitego rynku w porównaniu do sytuacji, gdyby integracja w 2004 r. nie nastąpiła.

Dwa lata temu podobną analizę opublikował też Polski Instytut Ekonomiczny. Według jego wyliczeń z 2019 roku mieliśmy już o 12 proc. wyższy PKB od tego, który udałoby się nam wypracować bez członkostwa w Unii.

Panowie zignorowali choćby raport NBP, który pokazuje wzrost gospodarczy i różne scenariusze rozwoju sytuacji, w tym ten bez naszej akcesji do UE. Wynika z nich, że dzięki samej obecności w UE dostawaliśmy rocznie środki o wartości 2 proc. naszego rocznego PKB – mówi w rozmowie z money.pl Izabela Leszczyna. Już samo to - według NBP - stanowiło potężny impuls do rozwoju.
Zobacz także: Raport Jakiego. Prof. Belka ostro: pośmiewisko
bEUPZsPy

- Przykro mi to mówić panie pośle, ale autor czy autorzy tej tabelki wciskają panu kit. Ona jest z gruntu niepoprawnie zrobiona. Być może sami nie rozumieją operacji na liczbach, które wykonują a może chcą zmanipulować pana i nas ale to ich nie ratuje. Naukowo to kompromitacja jest - napisał na Twitterze dr Maciej Bukowski, prezes think tanku Wise Europa.

Na poważne błędy metodologiczne zwracali też uwagę inni.

- Według tej logiki, kupując zagraniczny produkt (a więc dostarczając zysk producentowi), sami wyprowadzamy/transferujemy pieniądze z Polski. To prowadzi do kuriozalnego wniosku, że możliwość kupienia zagranicznych produktów przez Polaków jest negatywnym skutkiem członkostwa w UE" - tłumaczył portal Wojownicy Klawiatury w mediach społecznościowych. Chodziło o zaliczenie eksportu do rzekomych strat Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUPZsPS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(98)
dan
2 miesiące temu
Chciałbym widzieć rzetelny raport, opracowany przez specjalistów nie powiązanych w żaden sposób z opcjami politycznymi. Po prawie 20 latach w UE należy się to społeczeństwu. Jeżeli raport Jakiego jest niezgodny z rzeczywistością, to opozycja powinna sporządzić swój, ale jakoś się nie kwapi.
Jan
2 miesiące temu
Brawo oszczędzający:Lewandowski Balcerowicz Belka:eksperci od wszystko wszyscy wszystko wiedzieli .My mamy prezesa spółdzielni mieszkaniowej"Akademia doktora habilitowanego który zamienia litry w sztuki.Jedna szt.wody =12zl
adam
3 miesiące temu
tym nie mniej należy SGH pogratulować światłości kadr, już wiem czemu na magistrów mówi się często ćwierć inteligenci skoro mądrości wkładają im do głowy tacy wykładowcy
bEUPZsPT
Wieczny stude...
3 miesiące temu
Od dawna zauważam, że w Polsce dzieje się coś niedobrego z "doktorami". Może zsatąpili oni "marcowych docentów"? Przecież Duda to też "doktor", a po jego zachowaniu i czynach zachowaniu nikt by tego nie przypuścił....
Wronki czekaj...
3 miesiące temu
Opole przeprasza za tego pisowskiego pseudodoktora z tytułem od pisowskiej pseudouczelni . Każde jego wystąpienie to wielka kompromitacja . A czy został już rozliczony za wielomilionową aferę w więziennictwie ?
RR137
3 miesiące temu
Jeśli uczelnia, thinktank, czy polski instytut ekonomiczny biorą kasę z UE to nie mają prawa głosu.
Chipek
3 miesiące temu
ByleJaki prof. Krysiak dla byleJakiego Jakiego spłodził byleJaki raport no i robi z SGH byleJaką uczelnię.
Wierny
3 miesiące temu
Cały rząd to taki europoseł Jaki
marqoos
3 miesiące temu
Przykro mi, że Polacy się kłócą. Pod "artykułem" nie ma miejsca na polemikę, bo co najmniej połowa opinii może pochodzić z zagranicy, w tym z tej jeszcze mniej przyjemnej. Chyba by lepiej było jakby się nikt anonimowo nie wypowiadał. Pozdrawiam
piotr
3 miesiące temu
Krysiak jest takim samym doktorem jak Jaki,więc samodzielnie myślący nie mają problemu z tym "przekazem" podwórkowych naukowców.
Zibi
3 miesiące temu
Dziwię sìę, że komentujecie zagrywki niepoukładanego dziwolaga.Przecież zależało mu tylko na tym by o nim mówiono.Merytorycznie nic nie warte.
Jaro
3 miesiące temu
Są trzy raporty Maciarewicza Mularczyka i Jakiego. Panie Czarnek czy nie są to perełki do zbioru lektur obowiązkowych. Najlepiej w klasach 1_3
Sauron
3 miesiące temu
Jaki zapomniał jeszcze dodać że to jest hatakumba!
bEUPZsPL
Babciak
3 miesiące temu
Czy istnieje w PE podobna do polskiej procedura odbierania immunitetu niezadowolonym z członkowstwa europosłom??? Panie jaki, trochę honoru i z rzecz się Pan mandatu, wtedy będzie Pan głosić swoje dyrdymały🦍🦍
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić