oprac. Patryk Skrzat| 

Skarbówka nie odpuszcza tego podatku. Lepiej sprawdź, czy nie musisz zapłacić

29

Dostałeś spadek lub darowiznę? Lepiej sprawdź, czy nie powinieneś zapłacić podatku. Fiskus nie odpuszcza i ściga dłużników.

Skarbówka nie odpuszcza tego podatku. Lepiej sprawdź, czy nie musisz zapłacić
Nie od każdej darowizny trzeba odprowadzać podatek (money.pl, Rafał Parczewski)

Ministerstwo nie odpuszcza. W ostatnich tygodniach media z różnych stron Polski donoszą, że fiskus wyjątkowo skrupulatnie podchodzi do egzekwowania prawa dotyczącego podatku od darowizn.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski w programie "Money. To się liczy" zaznaczał, że resort nie zamierza w tej kwestii odpuszczać. - Warunki, które należy spełnić przy dokonywaniu darowizny, nie są jakieś skomplikowane - podkreślał.

Wiceminister o tym, jak podatek od darowizn płacą Polacy

Patkowski zwracał uwagę, że zdecydowana większość Polaków wywiązuje się z obowiązku, a każda sprawa traktowana jest indywidualnie. Wiceminister obiecał też, że będzie interweniował, gdyby podatnikom działa się krzywda ze strony fiskusa.

Przepisy określają także kwoty wolne od podatku. Te zależą od stopnia pokrewieństwa osób, których dotyczy sprawa. Wynoszą one:

- I grupa: 9 637 zł;

- II grupa: 7 276 zł;

- III grupa: 4 902 zł.

Kto kryje się pod poszczególnymi grupami?

- I grupa podatkowa: małżonek, wstępni i zstępni (niekiedy te rodzaje pokrewieństwa nazywane są grupą zerową); pasierbowie, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięciowie i synowe;

- II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa i pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, oraz małżonkowie zstępnych;

- III grupa podatkowa: wszystkie pozostałe osoby.

Zobacz także: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić