Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Skracanie czasu pracy i dodatkowe przerwy. Obowiązki pracodawcy podczas upałów

33
Podziel się:

Ostatnie dni czerwca w Polsce przyniosły falę upałów. Temperatura w większości miast przekracza grubo ponad 30 st. C. Główny Inspektor pracy w tej sytuacji przypomniał pracodawcom, jakie mają obowiązki względem pracowników w takich warunkach.

Skracanie czasu pracy i dodatkowe przerwy. Obowiązki pracodawcy podczas upałów
Skracanie czasu pracy i dodatkowe przerwy. Obowiązki pracodawcy podczas upałów (Pixabay, geralt)

Wakacje 2022 rozpoczęły się falą upałów. W ostatnich dniach termometry w Polsce pokazują średnio ok. 30-32 st. C. Kulminacja dopiero przed nami, bo w czwartek miejscami temperatura ma wynieść nawet 36-37 st. C. O ile z takiej pogody mogą cieszyć się osoby wypoczywające obecnie nad Bałtykiem, o tyle gorzej mają pracownicy. Zwłaszcza ci, którzy nie mogą liczyć na pracę w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Skracanie czasu pracy i dodatkowe przerwy. Obowiązki pracodawcy podczas upałów

Główny Inspektor Pracy w związku z falą upałów postanowił przypomnieć pracodawcom, że wysokie temperatury wprowadzają szereg obowiązków, które firma zobowiązana jest przestrzegać. Wiąże się to m.in. z obowiązkiem zapewnienia nieodpłatnie zimnych napojów, gdy temperatura na miejscu pracy przekracza 28 st. C, a w przypadku otwartej przestrzeni - 25 st. C.

Napoje powinny być dostępne stale, w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych - zaapelowała w komunikacie Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy (GIP).

Nieco inaczej jest w przypadku prac brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze i wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych. W takiej sytuacji pracodawca musi zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika.

Przy pracy na otwartej przestrzeni pracownicy powinni mieć możliwość odpoczynku przed upałem w miejscu zacienionym i zadaszonym. Warto także zadbać, aby nosili nakrycia głowy i przewiewne ubrania zapewniające ochronę przed promieniowaniem UV oraz - jeśli to możliwe - wykonywali swoje obowiązki w chłodniejszych porach dnia - czytamy w komunikacie PIP.

Jeśli mamy do czynienia z zamkniętymi pomieszczeniami, obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o odpowiedni stan urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Firma powinna też zabezpieczyć okna przed nadmiernym nasłonecznieniem, montując w nich rolety i żaluzje.

"Klimatyzacja i wentylacja stosowana w pomieszczeniach pracy nie może powodować przeciągów ani wyziębienia pomieszczeń - strumień powietrza nie powinien być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy" - napisano w komunikacie PIP.

Pracodawca musi też pamiętać o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, a wilgotność względna powietrza - 65 proc.

Główny Inspektor Pracy zaapelował też do pracodawców, by skracali czas pracy w trakcie upałów. Dotyczy to zwłaszcza pracowników, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.

Pracodawcy mogą też wprowadzać rotację na stanowiskach pracy i dodatkowe przerwy, aby umożliwić pracownikom ochłodzenie się i regenerację sił. Skrócenie czasu pracy i dodatkowe przerwy nie mogą jednak powodować obniżenia należnego pracownikom wynagrodzenia - podsumowano w komunikacie.
Zobacz także: Kontrowersyjna interwencja w Inowrocławiu. Policja odpiera zarzuty. Jest nagranie z kamery
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
sedno
miesiąc temu
Pracodawca może obniżyć sobie zyski aby zrobić dobrze pracownikom. Ja PRDL! Tylko opłacone przez kapitalistów, UVry w parlamencie oraz upośledzeni związkowcy mogli pozwolić na takie przepisy prawa pracy.
QQQQ
miesiąc temu
Jaki pracodawca skróci godziny pracy? Chyba żaden. Liczy się kasa. Te kontrole to żarty
Prawda
miesiąc temu
Kpina ... Pracodawcy mają w dupie co tamci gadają a kontrole zakładów pracy to żart z tygodniowym wyprzedzeniem dzwonią i udają że pracują , wodę dostarczają i przerwy robi jak za komuny tylko na papierze
Ero
miesiąc temu
Inspekcja pracy to skorumpowana instytucja dlatego nic w tym kraju się nie zmienia.
Fryta
miesiąc temu
Zapraszam do kuchni w restauracji przy palnikach gazowych i reszcie sprzętu typu grill, frytury🤘
Prawda
miesiąc temu
Inspekcja pracy do likwidacji nic nie robiol
Mundur
miesiąc temu
A jesli ktos pracuje w mundurze i ma kontener zamiast portierni. I to 12godzin na polu i nie ma nigdzie ochlody. Co wtedy ?
Andzia015
miesiąc temu
Skracanie czasu pracy?🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣W pewnych dyskontach się robię po więcej niż 8 h 🤣🤣🤣🤣ale wszystko jest jak w najlepszym porządku 🤣🤣
Robert
miesiąc temu
Zapraszam do kontroli w firmach ochroniarskich w Legnicy do nagrzanych na maxa kontenerów bez klimy wentylacji i wody.
Nota
miesiąc temu
Zapraszam do pralni bez okna gdzie podczas pracy jest 40 stopni zero zainteresowania pracodawcy bez wody i klimatyzacji Pozdrawiam
Rolka
miesiąc temu
Zapraszam do pracy mojego męża. Jest maszynistą składów towarowych. 12 godzin w metalowej puszce bez klimatyzacji. Udogodnienia od pracodawcy? Butelka wody 1,5l.
Smutek
miesiąc temu
Zapraszam na odlewnie aluminium. Pozdrowienia.
Radek
miesiąc temu
Zapraszam Pana Inspektora na kontrolę od godziny 11-swej do 15-swej na obojętnie jaką budowę w Warszawie ,ludzi zalewa pot i ledwo chodzą z gorącą i niestety nie ma żadnych przerw, a kontroli żadnej nigdy nie było i nie będzie, to tylko jak zwykle pier...olenie urzedasów którym jest dobrze w klimatyzowanych biurowcach.
Nikt
miesiąc temu
Inspekcja pracy do likwidacji.Darmozjady
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić