aktualizacja 

Te sprzęty lepiej wyłącz. Ile prądu zużywa nasza kuchnia?

111

Masz w domu te sprzęty i korzystasz z nich na co dzień? Sprawdź, ile po podwyżkach cen prądu zapłacisz za ich użycie. Niektóre z urządzeń w naszej kuchni lub łazience to prawdziwe "skarbonki". Podpowiadamy, jak kontrolować koszty eksploatacji domowych urządzeń na prąd.

Te sprzęty lepiej wyłącz. Ile prądu zużywa nasza kuchnia?
Które urządzenia na prąd "zjadają" najwięcej energii? (Adobe Stock)

Jaki rachunek generuje włączona przez cały czas lodówka i które z domowych urządzeń nie wyłączane z prądu pochłania najwięcej kosztownej energii? Czy warto wypiąć ładowarkę telefoniczną z gniazdka gdy z niej nie korzystamy i ile kosztuje nas migający w tle telewizor gdy go nie oglądamy?

Wiedza na temat realnych kosztów zużycia prądu przez domowe sprzęty, w połączeniu z dobrymi nawykami pozwoli nam obniżyć rachunki, a przy okazji zadbać o środowisko.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Telewizor w domu statystycznego Polaka lub Polki to koszt od 63 do 164 złotych rocznie. Jak wykazali eksperci, w naszych domach te urządzenia średnio włączone są przez pięć godzin na dobę, ale wysokość poboru energetyczna zależy od klasy i modelu posiadanego sprzętu.

Warto przyjrzeć się także temu, jak korzystamy z elektrycznego czajnika. Zaledwie jedno podgrzanie wody kosztuje nas 4 grosze i zużywa przy tym 0,06 kWh, a już tylko to generuje roczny koszt prądu w wysokości 73 złotych. Może zamiast gotować wodę przed każda herbatką, warto zaopatrzyć się w porządny termos, który utrzyma wrzątek przez cały dzień i pozwoli nam korzystać z niego w dowolnym momencie bez ponownego gotowania?

Piekarnik nie należy do najtańszych urządzeń w naszym domu, ale za jego użyciem w trakcie codziennego gotowania przemawiają walory zdrowotne. Osoby, które w ten sposób zdecydują się przyrządzać codziennie główne dania za rok eksploatacji kuchenki, z termoobiegiem muszą liczyć się z rachunkiem na ponad 500 złotych. Często jednak koszt ten zwraca się nam w rachunkach za ogrzewanie. Piekarnik pracujący w temperaturze 200 stopni działa jak kaloryfer.

Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie, że gotowanie na płycie indukcyjnej generuje zbliżone koszty. O wiele tańsza okazuje się jednak mikrofala. Używana codziennie kosztuje nas zaledwie 6,8 złotego za rok.

I wreszcie ładowarki. Pamiętajmy, że płacimy nawet za te pozostawione w gniazdku bez ładowania. Co prawda niewielkie kwoty, ale prosty odruch wypinania ich z gniazdka to ukłon w stronę ochrony środowiska.

Trudno wyobrazić sobie także codzienne życie bez używania lodówki. To jeden z tych sprzętów, które nie sposób wyłączać na co dzień. Te nowoczesne, przy rocznej eksploatacji kosztują nas 172 złote.

Nieco wyższy będzie koszt używania zmywarki. Za ładowanie naczyń zaledwie raz dziennie zapłacimy w skali roku aż 215 złotych.

I na koniec komputer. Podczas wyboru komputera warto rozważyć dokładnie nasze potrzeby zanim zdecydujemy się na domowy PC lub laptopa. O ile stacjonarny komputer zależnie od stopnia zużycia może generować koszty nawet do kilkuset złotych rocznie, ładowanie laptopa, to wydatek zaledwie 60 złotych na 12 miesięcy.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić