Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Tyle zarabiają medycy. Kobiety znacznie mniej

11
Podziel się

Mediana zarobków lekarzy to 16 tys. 700 zł brutto. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest kolorowo. Lekarki mogą liczyć jedynie na 66 proc. tego, co lekarze.

Tyle zarabiają medycy. Kobiety znacznie mniej
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bETObkYB

Zarobki lekarzy zostały dokładnie przeanalizowane przez Polski Instytut Ekonomiczny. Wyniki powstały w oparciu o dane podatkowe z 2019 roku. Pod uwagę wzięto wszystkie zarobki pracowników medycznych, niekoniecznie te związane z opieką zdrowotną.

Ile zarabiają lekarze w Polsce?

Dane przeanalizował "Dziennik Gazeta Prawna". Najbardziej zaskakuje dysproporcja między zarobkami kobiet i mężczyzn w tym fachu. Mediana przychodu lekarzy to 21,2 tys. Dla porównania lekarki zarabiają 13,9 tys. zł. To aż 66-procentowa różnica!

bETObkYD

Różnice wynikają jednak nie tylko ze względu na płeć, ale również na wiek. Młodzi lekarze bowiem zarabiają znacznie mniej. Mediana lekarzy przed specjalizacją wyniosła 9 tys. zł.

Najlepszymi przychodami w tym zawodzie mogą pochwalić się osoby między 50. a 64. rokiem życia. Jest to 21,8 tys. zł brutto miesięcznie.

Nie tylko lekarze nieźle sobie radzą. Średnie przychody dentystów to 11,3 tys., diagnostów 6 tys., położnych 5,7 tys., a fizjoterapeutów – 3,6 tys. zł.

bETObkYJ

W sobotę ma odbyć się protest lekarzy. Ministerstwo jednak nie planuje na razie podwyżek dla lekarzy. We wtorek mają ją natomiast dostać ratownicy medyczni oraz pracownicy nieetatowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETObkZe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
lekarka
3 miesiące temu
A napiszcie ile godzin miesięcznie Ci lekarze pracują, to nie jest pensja tylko z jednego miejsca. Powinno się liczyć stawkę godzinową, wyszłoby zapewne, że nauczyciele na godzinę zarabiają więcej...
Zna się na dz...
3 miesiące temu
Do mojego nadużywającego sąsiada ratownicy przyjeżdżają bez problemu, dzwoni do nich i im płaci.
W okolicy
3 miesiące temu
W domy pod lasem inwestują głównie lekarze i policjanci.
bETObkZf
Patomed
3 miesiące temu
Na NFZ kolejka 4 m-ce ale prywatnie to za 6 godzin przyjmie za 2 stówy i bez rachunku.
Mariusz
3 miesiące temu
W Radomiu za covidowe kupowali samochody
,mn
3 miesiące temu
za ile godzin pracy? i chyba wzięli zarobki kontraktów poza szpitalami albo z dodatkiem covidowym
wiw
3 miesiące temu
A biorą pod uwagę, że mężczyźni zdecydowanie częściej biorą nadgodziny?
Gość.
3 miesiące temu
Niektórzy konowały na plandemii sie dorabiają grube tysiące a już prywatnie dla nich plandemi nie ma...Chory pacjent to dobry pacjent. Zdrowy to zly wiec trzeba ludziom chorobe na sile wcisnąc... Dlaczego są medycy też którzy leczyli ludzi i leczą z tej covidogrypy lekami a inni bez badania tylko po dodatnim tescie od razu pod respiratorek... ? Covid przynosi im zyski o jakich zwyklym ludziom w glowie sie nie miesci. Po co konczyc cos co jest żyłą złota.
Das
3 miesiące temu
Ale to nieprawda,skąd takie kwoty
Max
3 miesiące temu
Fizjoterapeutów 3,6 zł,co za bzdura,za 10 zabiegów po 45 min zapłaciłem 1500 zł a pacjentów na sali w czasie jednej sesji 15 osób to komu ten kit wciskacie
DNA
3 miesiące temu
Konowały i jeszcze im mało
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić