Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Wyciekła wewnętrzna analiza ZUS. Znakomite wieści dla seniorów

6

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wykonał już wewnętrzne wyliczenia na temat czerwcowej waloryzacji emerytur. Do tych kalkulacji dotarł serwis money.pl. Wynika z nich, że przeciętny senior może liczyć na dodatkowe kilkaset złotych co miesiąc!

Wyciekła wewnętrzna analiza ZUS. Znakomite wieści dla seniorów
Wyciekła wewnętrzna analiza ZUS. Znakomite wieści dla seniorów (Getty Images, simpson33)

Już w tym roku czeka nas najwyższa od lat waloryzacja środków na kontach i subkontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Składki emerytalne oraz kapitał początkowy za 2023 rok będą waloryzowane o 14,87 proc. To najwyższy wynik od 2008 roku. Pieniądze na subkontach zostaną zaś zwaloryzowane o 9,91 proc.

Czerwcowa waloryzacja sprawia, że ci, którzy myślą o przejściu na emeryturę, zdecydowanie nie powinni się spieszyć.

Z taką decyzją najlepiej poczekać do lipca. Pozwoli to na uzyskanie znacznie większego świadczenia. Szacunki wskazują na to, że można zyskać nawet 500 zł w skali miesiąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzysztof Gojdź jest przerażony cenami w Polsce. Wyznał, ile pieniędzy potrzebuje na życie.

Wewnętrzna analiza ZUS. Seniorzy muszą to wiedzieć

Waloryzacja stanu kont i subkont ubezpieczonych zostanie zrealizowana przez ZUS już w czerwcu. Money.pl zdołał dotrzeć do wewnętrznych wyliczeń zakładu.

Przykładowo, osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, ZUS dopisał 66,9 tys. zł (do 516,9 tys. zł). Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł w postaci składek i kapitału początkowego, to dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększył się o 126,4 tys. zł (do 976,4 tys. zł) - informuje money.pl.

Zakład zauważa, że dopisane do konta kwoty stanowią "wymierne przełożenie na wysokość przyszłych świadczeń". Na poparcie tej tezy przedstawiono szacunki.

W przypadku osoby, która zgromadziła na swoim koncie 450 tys. zł kapitału, tegoroczna waloryzacja składek pozwoli obliczyć jej emeryturę wyższą nawet o ponad 250 zł (dla osoby w wieku 60 lat) lub ponad 300 zł (dla osoby w wieku 65 lat), zależnie od płci. Z kolei osoba, która ma na koncie 850 tys. zł, może otrzymać świadczenia wyższe o ok. 480-580 zł - podkreślono.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić