Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera| 

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych

15

W piątek Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona znacznie wyższe stawki mandatów, które przez ponad 20 lat pozostawały na niezmienionym poziomie. Nowy taryfikator jest bezwzględny. Ile piraci drogowi zapłacą za łamanie przepisów?

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych
Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych (Policja)

Polska wypowiedziała wojnę piratom drogowym. Przegłosowana w piątek nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym była jedną z nielicznych, które zyskały poparcie nie tylko strony rządzącej, ale i opozycji. Trudno się temu dziwić, bo nasz kraj od lat znajduje się na czarnej liście pod względem liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych.

Za podwyższeniem mandatów przemawiał też fakt, że stawki za wykroczenia drogowe nie były zmieniane przez ponad 20 lat, a w tym okresie znacząco zmieniły się zarobki Polaków. Teraz mandaty będą wyższe, a na dodatek powiązane z wysokością ubezpieczenia OC dla kierowców.

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych

Za sprawą nowelizacji podwyższono maksymalną wysokość grzywny, jaką może otrzymać pirat drogowy. Już od 1 stycznia 2022 roku wzrośnie ona z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Wyższa będzie też kwota grzywny w postępowaniu mandatowym. Surowo karane będzie m.in. złamanie zakazu wyprzedzania, czyli jedno z popularniejszych przewinień Polaków. Za nie będzie można otrzymać od 1 tys. zł do 30 tys. zł grzywny.

Zobacz także: Rajd ulicami Ropczyc. Policja namierzyła pirata

Pożałować mogą też kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę pomimo braku uprawnień. Od 1 stycznia 2022 roku taki czyn zagrożony będzie nawet karą aresztu albo ograniczenia wolności, możliwa będzie też grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Podobna kara czekać będzie na kierowców, którzy wyjadą na drogi pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Nie mniej niż 3 tys. zł będzie musiał zapłacić kierowca, który nie zachowa należytej ostrożności lub spowoduje zagrożenie znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu. Z taką grzywną należy się też liczyć w przypadku m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej i wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

Szybciej będzie można też zgarnąć maksymalny limit punktów karnych. Za naruszenie niektórych przepisów kierowca będzie mógł otrzymać 15 karnych "oczek", podczas gdy teraz jest to 10.

800 zł - tyle zapłaci kierowca za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h. W tym przypadku zmotoryzowani i tak mogą mówić o ulgowym potraktowaniu, bo początkowo projekt ustawy przewidywał mandat w wysokości 1,5 tys. zł za tego typu przewinienie.

Wyższe mandaty przegłosowane. Kiedy wejdą w życie?

Ustawa dotycząca wyższych mandatów została przegłosowana przez Sejm w ubiegły piątek i teraz oczekuje na podpis prezydenta. Z tym jednak nie powinno być większych problemów. Oznacza to, że nowe stawki zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić