Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
|

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych

15
Podziel się:

W piątek Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona znacznie wyższe stawki mandatów, które przez ponad 20 lat pozostawały na niezmienionym poziomie. Nowy taryfikator jest bezwzględny. Ile piraci drogowi zapłacą za łamanie przepisów?

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych
Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych (Policja)

Polska wypowiedziała wojnę piratom drogowym. Przegłosowana w piątek nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym była jedną z nielicznych, które zyskały poparcie nie tylko strony rządzącej, ale i opozycji. Trudno się temu dziwić, bo nasz kraj od lat znajduje się na czarnej liście pod względem liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych.

Za podwyższeniem mandatów przemawiał też fakt, że stawki za wykroczenia drogowe nie były zmieniane przez ponad 20 lat, a w tym okresie znacząco zmieniły się zarobki Polaków. Teraz mandaty będą wyższe, a na dodatek powiązane z wysokością ubezpieczenia OC dla kierowców.

Wyższe mandaty od 1 stycznia. Bat na piratów drogowych

Za sprawą nowelizacji podwyższono maksymalną wysokość grzywny, jaką może otrzymać pirat drogowy. Już od 1 stycznia 2022 roku wzrośnie ona z 5 tys. zł do 30 tys. zł. Wyższa będzie też kwota grzywny w postępowaniu mandatowym. Surowo karane będzie m.in. złamanie zakazu wyprzedzania, czyli jedno z popularniejszych przewinień Polaków. Za nie będzie można otrzymać od 1 tys. zł do 30 tys. zł grzywny.

Zobacz także: Rajd ulicami Ropczyc. Policja namierzyła pirata

Pożałować mogą też kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę pomimo braku uprawnień. Od 1 stycznia 2022 roku taki czyn zagrożony będzie nawet karą aresztu albo ograniczenia wolności, możliwa będzie też grzywna w wysokości od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Podobna kara czekać będzie na kierowców, którzy wyjadą na drogi pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Nie mniej niż 3 tys. zł będzie musiał zapłacić kierowca, który nie zachowa należytej ostrożności lub spowoduje zagrożenie znajdując się w stanie po spożyciu alkoholu. Z taką grzywną należy się też liczyć w przypadku m.in. nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymania pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej i wyprzedzania na przejściu dla pieszych.

Szybciej będzie można też zgarnąć maksymalny limit punktów karnych. Za naruszenie niektórych przepisów kierowca będzie mógł otrzymać 15 karnych "oczek", podczas gdy teraz jest to 10.

800 zł - tyle zapłaci kierowca za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h. W tym przypadku zmotoryzowani i tak mogą mówić o ulgowym potraktowaniu, bo początkowo projekt ustawy przewidywał mandat w wysokości 1,5 tys. zł za tego typu przewinienie.

Wyższe mandaty przegłosowane. Kiedy wejdą w życie?

Ustawa dotycząca wyższych mandatów została przegłosowana przez Sejm w ubiegły piątek i teraz oczekuje na podpis prezydenta. Z tym jednak nie powinno być większych problemów. Oznacza to, że nowe stawki zaczną obowiązywać 1 stycznia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(15)
Jarosław Kwac...
8 miesięcy temu
Ważne, żeby wszyscy mieli po równo. Równo z ównem, ale równo.
Sołtys
8 miesięcy temu
PiS chce okradać ludzi za drobiazgi byle była kasą . Może to ciemnota zobaczy .
Sołtys
8 miesięcy temu
Wysokie mandaty za minimalne przekroczenie szybkości ,czy inne przewinienie to przegięcie , na to miast wódka, narkotyki ,linie ciągle , przejścia to KARAĆ .
max
8 miesięcy temu
3 tys dla delikatnie mowiac po alkoholu.... granda to powinna byc najwyzsza kara i zabranie prawa jazdy...Piraci i tak zostana bezkarni natomiast karani beda zwykli kierowcy popelniajacy czasem wykroczenia....
ROYAL NAVY
8 miesięcy temu
Jeździsz zgodnie z przepisami to nie płacisz,w czym problem?
mikołaj
8 miesięcy temu
Nowy sposób na łatanie dziury budżetowej!!!
KRS
8 miesięcy temu
Prawidłowo i po maxie.
Pozdrawiam
8 miesięcy temu
Z prędkością to jest śmieszne zwłaszcza że są znaki 70 na odcinku asfaltowym 3-4km prostej na zadupiu... Najpierw niech zaktualizują znaki z prędkością bo 70 nikt nie będzie się wlekł. Typowy zagranie damy 70-90...
GOść
8 miesięcy temu
Te kwoty są dla bogatych dla biednych to ruina. Niby słusznie za nieposiadanie prawa jazdy niby słusznie za wyprzedzanie na niedozwolonym , jazdę po pijaku . Ale z przejściami dla pieszych to nawywijali wzrośnie liczba wypadków przez nieliczenie się pieszego z ruchem .
Hardi
8 miesięcy temu
Bezpieczeństwo na drodze pewno się poprawi ale liczba samobójstw i innych rodzinnych dramatów wzrośnie. Sprawca wykroczenia ma też rodzinę i dzieci do wykarmienia . Mandaty czy grzywny pójdą na podwyżki dla polityków i biurokratów. Lepsze rozwiązanie tak jak za PRL-u powołać przy każdej gminie kolegium do spraw wykroczeń a tam według sytuacji rodzinnej wyegzekwować grzywnę czy prace społecze.
WaldekW
8 miesięcy temu
Żadne kary nie poprawią bezpieczeństwa na polskich drogach. Jest to oczywiste dla każdego, który rozumie jakie są powody "rzezi" na tych drogach.
alik
8 miesięcy temu
i gitara! moze teraz ''frogopodobni'' pomysla dziesiec razy czy oplaca im sie lamac przepisy!
S&D
8 miesięcy temu
Nie bat na kierowców tylko zbieranie kasy na wszystkie plusy aby kupić resztę społeczeństwa a z bezpieczeństwem to nie ma nic wspólnego
Icek z PiS
8 miesięcy temu
Brawo Rząd. Doić tych durnych Polaczków z byle powodu 😂😂😂😂
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić