Nawet 500 zł mandatu we Wszystkich Świętych. Pamiętaj o tych zasadach

30

Jakie obostrzenia będą obowiązywać 1 listopada? Za co można dostać mandat? Czy na cmentarzu trzeba mieć maseczkę? Rozwiewamy pojawiające się wątpliwości.

Nawet 500 zł mandatu we Wszystkich Świętych. Pamiętaj o tych zasadach
Cmentarz - zdj. ilustracyjne (Getty Images, Kinek00)

Uroczystość Wszystkich Świętych coraz bliżej. Pojawiały się dyskusje na temat tego, czy 1 i 2 listopada cmentarze powinny być otwarte. Rząd ostatecznie uznał, że nie ma powodów, by zamknąć nekropolie. Wybierając się na cmentarz, powinniśmy jednak pamiętać o zachowywaniu 1,5-metrowego dystansu od innych osób.

Na cmentarzu nie trzeba zasłaniać ust. Pojawiają się jednak zalecenia, by zakładać maseczkę podczas odwiedzin grobów bliskich zmarłych. Jeżeli jej nie będziemy posiadać, to oczywiście nie grozi nam żadna kara.

Mandat można dostać wtedy, gdy nie zasłaniamy twarzy w obiektach zamkniętych. Policja może ukarać osoby lekceważące nakaz używania maseczki np. w kościołach czy autobusach. Za niedostosowywanie się do tego obowiązku grozi mandat w wysokości nawet 500 zł.

Pamiętajmy też o tym, że kościoły mogą być wypełniane w maksymalnie 75 proc. Do tego limitu nie są wliczane osoby w pełni zaszczepione na koronawirusa.

Wszystkich Świętych. Czy będą kontrole w kościołach?

Nic nie wskazuje na to, by we Wszystkich Świętych policja robiła "naloty" na kościoły. Warto jednak pamiętać o odpowiednim dystansie i zakrywaniu twarzy. Kilka dni temu przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wystosował apel "do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić