Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Zakazane na plaży. Nawet 500 zł mandatu

105

Jeżeli pogoda dopisze podczas długiego weekendu, to zapewne wiele osób wyruszy nad wodę. Wypoczynek na plaży to niewątpliwie dobry pomysł na naładowanie akumulatorów. Należy jednak pamiętać, by robić to zgodnie z obowiązującymi zasadami. Czego nie wolno robić na plaży?

Zakazane na plaży. Nawet 500 zł mandatu
Mandat na plaży - za co grozi? (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Plażowicze często zastanawiają się, czy na plaży można robić grilla? Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź. Wszystko dlatego, że w Polsce nie ma przepisów, które wprost zakazują grillowania lub palenia ognisk na plażach. Tę kwestię często regulują lokalne zasady, do których dostosować muszą się plażowicze.

Brak tego typu obostrzeń nie sprawia, że nad wodą można rozpalać grilla bez konsekwencji. Taka czynność może zostać bowiem uznana za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Grillowanie może też przeszkadzać osobom wypoczywającym w pobliżu. Kodeks wykroczeń wskazuje na to, że takie przewinienie jest zagrożone mandatem w wysokości do 500 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Lokalne prawo może zabraniać również palenia papierosów na plaży. Za złamanie tego przepisu również grozi mandat w wysokości 500 zł.

Czego nie wolno robić na plaży?

Jeżeli lokalne przepisy nie stanowią inaczej, na plaży nie można rozbijać namiotów w celach noclegowych. Korzystając z parawanów, należy natomiast kierować się zdrowym rozsądkiem. Ważne jest to, by nie blokować przejścia.

Zakazane są też "nieobyczajne wybryki". Można do tego zaliczyć między innymi opalanie topless. Zażywanie kąpieli słonecznej bez stroju może poskutkować karą aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1500 zł lub karą nagany.

Na niektóre plaże nie można wchodzić z psem. W przypadku złamania tego zakazu możliwy jest mandat w wysokości 500 zł. Alkohol można zaś spożywać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych.

Mandatem do 500 zł zagrożone jest śmiecenie na plaży. Poza tym ukarani możemy być za wjazd na plażę samochodem, motorem czy quadem, ale też za wejście na wydmy czy tereny chronione.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić