aktualizacja 

Zapukają do drzwi Polaków. Posypią się kary

103

2023 rok przyniósł podwyżkę abonamentu RTV. Na tym jednak nie koniec! Okazuje się bowiem, że Poczta Polska planuje kontrole, a dłużnicy otrzymali już wezwania do zapłaty zaległości abonamentowych.

Zapukają do drzwi Polaków. Posypią się kary
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Abonament RTV jest obowiązkową opłatą, którą muszą regulować posiadacze odbiorników radiowych oraz telewizyjnych. Egzekwowaniem tej opłaty zajmują się przedstawiciele Poczty Polskiej. Mogą oni kontrolować potencjalnych posiadaczy odbiorników w ich miejscu zamieszkania czy też w samochodzie.

"Super Express" twierdzi, że wzrośnie częstotliwość kontroli wykonywanych przez pracowników Poczty Polskiej. Mają oni pukać do drzwi, by zweryfikować, czy w danym lokalu znajduje się odbiornik telewizyjny lub radiowy. Jeśli tak, to sprawdzą też, czy opłacany jest abonament RTV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrola w KPRM. Co ustalili politycy PO?

Czy trzeba wpuścić kontrolera do domu? "Okazuje się, że nie mamy takiego obowiązku. Jeśli nie wpuścimy kontrolera do domu, to absolutnie nie ponosimy z tego tytułu żadnych konsekwencji. Gorzej, jeśli wpuścimy i okaże się, że mamy niezarejestrowany odbiornik" - podaje "SE".

Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność jego wysokości. W 2023 roku grzywna w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora - 819 zł.

Ile wynosi abonament RTV?

Opłaty abonamentowe w 2023 roku są nieco wyższe niż w 2022. Ile aktualnie wynosi abonament RTV?

  • opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł);
  • opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Co do zasady, abonament RTV należy regulować do 75. roku życia. Z tych opłat zwolnione są jednak osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury. Wysokość świadczenia nie może przekraczać 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić