Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Złe wieści dla seniorów. Co z wysokością "czternastek"?

15

Czternasta emerytura jest świadczeniem, na które rokrocznie mogą liczyć niektórzy seniorzy. By otrzymać środki finansowe, trzeba spełnić ściśle określone zasady. Ile w tym roku wyniosą przelewy? Najnowsze informacje nie napawają optymizmem.

Złe wieści dla seniorów. Co z wysokością  "czternastek"?
Czternastka będzie niższa? (Getty Images, aquaArts studio)

Trzynastą emeryturę otrzymuje każdy bez względu na to, jakie ma zasadnicze świadczenie emerytalne. Inaczej jest natomiast w przypadku "czternastki". By ją dostać, trzeba spełnić ściśle określone warunki.

Pieniądze mogą zgarnąć emeryci, renciści, ale i m.in. osoby będące na zasiłku przedemerytalnym, cywilni niewidomi, inwalidzi wojenni i wojskowi, ofiary działań wojskowych oraz osoby odbierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest jednak pewien haczyk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burze dały o sobie znać w części Polski. Majówka z gradem na nagraniach

Chodzi o to, że łączne dochody brutto nie mogą przekraczać określonej kwoty. W 2023 roku było to 5500 zł miesięcznie, na co uwagę zwraca "Strefa Biznesu".

Seniorzy dostaną mniej? Tyle może wynieść "czternastka"

W poprzednim roku "czternastka" wyniosła 2650 zł brutto. Wcześniej zaś była to kwota na poziomie minimalnej emerytury. Najprawdopodobniej w tym roku powróci do tego poziomu. To oznacza, że seniorzy otrzymają mniejsze środki.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2024 roku minimalna emerytura wynosi 1780,96 zł brutto (1620,67 zł netto). "Czternastka" jest pomniejszana o składkę zdrowotną (9 proc.) i podatek dochodowy (12 proc.). Świadczenie w pełnej wysokości otrzymają emeryci, których miesięczny dochód nie przekracza 2900 zł brutto.

A co z resztą? W pozostałych przypadkach dodatkowa emerytura zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić