aktualizacja 

ZUS rozsyła listy do milionów Polaków. Można się odwołać

135

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów do seniorów, w których znajduje się informacja o wysokości przyznanej czternastej emerytury. Pismo trafi do siedmiu milionów Polaków. Lepiej dokument pozostawić, aby zweryfikować wysokość "czternastki" z deklaracją ZUS-u.

ZUS rozsyła listy do milionów Polaków. Można się odwołać
ZUS rozsyła specjalne pisma. Lepiej go nie wyrzucaj (Adobe Stock, Bozena Pisarska)

W ostatnich tygodniach ZUS wypłacał emerytom i rencistom czternaste emerytury. Przelewów dokonywano od 25 sierpnia do 20 września. Wysokość świadczenia uzależniona była od emerytury lub renty. Jeśli świadczenie seniora nie przekraczało 2900 zł brutto, mógł on liczyć na "czternastkę" w pełnej wysokości, czyli 1217,98 zł.

W razie wyższej emerytury lub renty, "czternastka" była zmniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Dlatego najmniejsze świadczenia w ramach tego programu wyniosły ledwie 45 zł.

ZUS rozsyła specjalne pisma. Lepiej go nie wyrzucaj

Jako że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał "czternastkę" jednym przelewem, razem z emeryturą lub rentą, część seniorów może nie być świadoma tego, jak wysokie było ich świadczenie. Dlatego ZUS rozpoczął wysyłkę specjalnych listów, w których informuje o wysokości czternastej emerytury.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Gdy znajdziemy list w naszej skrzynce pocztowej, warto dokładnie zapoznać się z jego treścią. "Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje Panu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne" - taką informację znajdziemy w dokumencie, w którym podana będzie wysokość świadczenia. Będzie to kwota brutto, dlatego też będzie się ona różnić od kwoty faktycznie przelanej na konto emeryta czy seniora.

"Czternastka" była zwolniona z podatku, ale świadczenie było pomniejszane o 9 proc. składkę zdrowotną. Od świadczenia nie dokonuje się za to innych potrąceń. Czternasta emerytura nie może zostać także zajęta przez komornika za poczet niespłaconych długów.

Jeśli nie zgadzamy się z wysokością wypłaconej "czternastki", możemy odwołać się do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. "Odwołanie powinna Pani złożyć za naszym pośrednictwem w terminie miesiąca od dnia doręczenia Pani decyzji. Jeżeli Pani tego nie zrobi, decyzja stanie się prawomocna i nie będzie można już jej zaskarżyć do sądu" - czytamy w piśmie ZUS rozsyłanym do Polaków.

Odwołanie może Pani złożyć na piśmie osobiście w naszej placówce, wysłać pocztą na adres wskazany na pierwszej stronie decyzji albo przyjść do nas i podyktować odwołanie do protokołu. Odwołanie musi zawierać własnoręczny podpis Pani lub Pani pełnomocnika - wyjaśnia ZUS.

Jeśli otrzymaliśmy list, ale nie dostaliśmy "czternastki", to powinniśmy udać się do oddziału ZUS, aby wyjaśnić sprawę. Warto też pamiętać, że świadczenie niekiedy otrzymują dzieci. Do nich również zostały zaadresowane listy z ZUS. Dotyczy to sytuacji, w której najmłodsi otrzymują rentę po zmarłym rodzicu.

Zobacz także: Sprowadzenie węgla do Polski to za mało? "Może dotrzeć za późno"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić