aktualizacja 

Dożywotnie 500 plus. Oto warunki

19

Część seniorów może ubiegać się o świadczenie uzupełniające na poziomie 500 złotych co miesiąc. By otrzymywać taki zastrzyk finansowy, należy złożyć wniosek. Wsparcie udzielane jest dożywotnio.

Dożywotnie 500 plus. Oto warunki
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

O dodatkowe 500 złotych co miesiąc mogą starać się osoby niesamodzielne, w tym emeryci. By świadczenie zostało przyznane, musisz spełniać następujące warunki:

  • jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji i masz orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;
  • nie masz prawa do emerytury ani renty, innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. zasiłku stałego albo zasiłku okresowego (warunek nie dotyczy jednorazowych świadczeń) ani nie jesteś uprawniony do świadczenia z zagranicznej instytucji emerytalno-rentowej oraz masz prawo do emerytury, renty albo innych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (łącznie z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję będącą odpowiednikiem naszego ZUS-u), ale łączna wysokość tych świadczeń nie przekracza nie przekracza 1896,13 zł brutto.

W jaki sposób ZUS ustala wspomniany próg? "Przy ustalaniu kwoty 1896,13 zł nie bierzemy pod uwagę kwoty renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16. roku życia lub w czasie nauki w szkole przed ukończeniem 25. roku życia" - wytłumaczono.

Jak otrzymać 500 plus dla seniorów?

By uzyskać świadczenie, należy złożyć odpowiedni wniosek. Można to uczynić w każdej placówce ZUS lub elektronicznie, za pośrednictwem PUE ZUS. Do wniosku należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo
Zobacz także: Olga Bołądź poznała świat fotografów paparazzi. Śledziła swoich kolegów z branży
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić