ZUS wysyła listy. Warto uważnie przeczytać

200

Emeryci otrzymali już tegoroczne 14. emerytury. Aktualnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozsyła natomiast listy z decyzją o przyznaniu dodatkowego świadczenia. Warto dokładnie zapoznać się z pismem.

ZUS wysyła listy. Warto uważnie przeczytać
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Piotr LATACHA)

Od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku wypłacane było dodatkowe świadczenie pieniężne w postaci 14. emerytury. Pieniądze otrzymało 7,2 mln Polaków.

Pełna kwota czternastki wyniosła 1217,98 zł. Takie świadczenie "na rękę" dostali ci emeryci, którzy mają świadczenie nie wyższe niż 2900 zł. Powyżej tego progu obowiązywała natomiast zasada "złotówka za złotówkę".

Czternastki nie uzyskali ci, których emerytura przekracza 4188,44 zł brutto. Nie wszyscy wiedzą, w jakiej wysokości dostali dodatkowy zastrzyk finansowy. Wszystko za sprawą tego, że to świadczenie przyszło jednym przelewem z rentą lub emeryturą.

ZUS rozsyła pisma. Tego się z nich dowiesz

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozesłał listy do seniorów. Właśnie w nich zawarto informację o wysokości dodatkowego świadczenia. Podana jest tam kwota brutto.

W tym miejscu warto zauważyć, że w 2022 roku czternastki były zwolnione z podatku. Potrącona została z nich jednak dziewięcioprocentowa składka zdrowotna.

List otrzymany z ZUS stanowi podstawę do odwołania od przyznanego świadczenia. Jeżeli dojdziemy do wniosku, że dostaliśmy za mało lub za dużo, to możemy pokusić się o interwencję w tej sprawie.

Pisma z ZUS otrzymują wyłącznie te osoby, które dostały czternastkę. Do pozostałych listy nie zostały wysłane.

Tymczasem bez wydania decyzji nie jest możliwe odwołanie się do sądu, a więc blokuje się jedno z najważniejszych konstytucyjnych praw obywatelskich - komentuje Tomasz Lasocki, ekspert Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez interia.pl.
Zobacz także: Trzech liderów podwyżek cen w sklepach. "Efekt wojny i paniki zakupowej"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić