aktualizacja 

Nastolatka, która żyła 9 tysięcy lat temu. Zobacz zrekonstruowaną twarz dziewczyny

640

Jej czaszkę archeolodzy odnaleźli w 1993 roku. Dopiero teraz udało się pokazać, jak nastolatka wyglądała.

Nastolatka, która żyła 9 tysięcy lat temu. Zobacz zrekonstruowaną twarz dziewczyny
(Youtube.com, AMNAwebTV)

Zrekonstruowaną twarz dziewczyny zaprezentowano w Grecji. Specjalny pokaz odbył się na Akropolu. Swoim dziełem pochwalili się naukowcy z Uniwersytetu Ateńskiego, którzy współpracowali ze znanym szwedzkim archeologiem specjalizującym się w odtwarzaniu wizerunków osób żyjących w zamierzchłej przeszłości.

Nazwali ją Avgi, co z greckiego oznacza "Świt". Dziewczyna żyła pod koniec okresu mezolitycznego. W tym czasie mieszkańcy terenów obejmujących obecną Grecję ewoluowali od społeczeństwa zbieraczy i myśliwych do osiadłej cywilizacji - informuje serwis iefimerida.gr.

Aby móc odtworzyć jej twarz, potrzebny był duży zespół specjalistów. W gronie naukowców znaleźli się endokrynolog, ortopeda, neurolog, patolog i radiolog. Zespołem dowodził ortodonta Manolis Papagrigorakis. Do tego doszła jeszcze nieoceniona pomoc Oscara Nilssona, archeologa i rzeźbiarza ze Szwecji, który ma niejedną rekonstrukcję twarzy na swoim koncie.

O ile kości Avgi zdawały się należeć do 15-latki, o tyle jej zęby wskazywały na to, że miała 18 lat - powiedział szef grupy badaczy.

Czaszkę nastolatki odnaleziono 25 lat temu w jaskini Theopetra. Leży ona w centralnej Grecji. Rejon ten był nieprzerwanie zamieszkany od 130 tysięcy lat.

Zobacz także: Myła twarz kawą. Zobacz, jakie są efekty

Avgi ma bardzo unikatowe, nie tylko kobiece, cechy czaszki. Po zrekonstruowaniu wielu kobiet i mężczyzn z epoki kamienia wydaje mi się, że niektóre rysy twarzy z czasem zniknęły lub "wygładziły się". Ogólnie rzecz biorąc, dziś wyglądamy mniej męsko, zarówno mężczyźni, jak i kobiety - powiedział Oscar Nilsson.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić