Odkryli ukryte życie w jaskiniach Antarktydy. "Szereg skomplikowanych form"

24

Kontynent skuty lodem kryje jeszcze wiele niespodzianek. Specjaliści z Australii właśnie poinformowali o swoim nowym odkryciu.

Odkryli ukryte życie w jaskiniach Antarktydy. "Szereg skomplikowanych form"
(iStock.com, aiisha5)

Ukryte życie może rozwijać się w jaskiniach pod lodami Antarktydy. Naukowcy mówią wprost o nieodkrytych koloniach roślin, glonów i małych zwierząt. Wśród nich mogą być całkowicie zaskakujące formy, dotąd nieznane nauce.

Wyniki tego badania dają nam wgląd w to, co może żyć pod lodem na Antarktydzie. Mogą nawet pojawić się nowe gatunki zwierząt i roślin - mówi Ceridwen Fraser z Australian National University.

Naukowcy z uczelni w Canberze przyjrzeli się dokładnie jednemu systemowi jaskiń. Wybrali ten pod czynnym wulkanem Erebus na Wyspie Rossa. Jaskinie wydrążyła para wodna wydobywająca się z wulkanu. Wyniki swojej ekspedycji opisali w czasopiśmie "Polar Biology".

Pobrali próbki gleby wewnątrz rozległego systemu jaskiniowego. Poddali je analizie. Australijczycy uzyskali liczne ślady DNA. Niektóre z nich pozostają niezidentyfikowane, ale inne udało się przypisać skomplikowanym formom życia (mchy, glony, stawonogi i nicienie).

Wewnątrz jaskiń może być naprawdę ciepło. W niektórych temperatura osiąga nawet 25 stopni Celsjusza - opowiada Fraser. Mógłbyś nosić koszulkę z krótkim rękawem i czuć się komfortowo - dodaje.

Systemy jaskiniowe występują pod lodem także w innych miejscach Antarktydy. Między innymi pod Mount Berlin i Mount Melbourne. Znaleziono je również na Alasce i Islandii. Możliwe, że niektóre z nich również kryją w sobie nieznane formy życia.

Australijczycy nie mają zamiaru poprzestać na tym osiągnięciu. Zaplanowali już następny krok, którym będzie poszukiwanie żywych organizmów w jaskiniach Antarktydy.

Jeśli one istnieją, otwierają drzwi do nowego ekscytującego świata - podkreślają specjaliści z Canberry.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić