Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Odkryli ukryte życie w jaskiniach Antarktydy. "Szereg skomplikowanych form"

16
Podziel się:

Kontynent skuty lodem kryje jeszcze wiele niespodzianek. Specjaliści z Australii właśnie poinformowali o swoim nowym odkryciu.

Odkryli ukryte życie w jaskiniach Antarktydy. "Szereg skomplikowanych form"
(iStock.com, aiisha5)

Ukryte życie może rozwijać się w jaskiniach pod lodami Antarktydy. Naukowcy mówią wprost o nieodkrytych koloniach roślin, glonów i małych zwierząt. Wśród nich mogą być całkowicie zaskakujące formy, dotąd nieznane nauce.

Wyniki tego badania dają nam wgląd w to, co może żyć pod lodem na Antarktydzie. Mogą nawet pojawić się nowe gatunki zwierząt i roślin - mówi Ceridwen Fraser z Australian National University.

Naukowcy z uczelni w Canberze przyjrzeli się dokładnie jednemu systemowi jaskiń. Wybrali ten pod czynnym wulkanem Erebus na Wyspie Rossa. Jaskinie wydrążyła para wodna wydobywająca się z wulkanu. Wyniki swojej ekspedycji opisali w czasopiśmie "Polar Biology".

Pobrali próbki gleby wewnątrz rozległego systemu jaskiniowego. Poddali je analizie. Australijczycy uzyskali liczne ślady DNA. Niektóre z nich pozostają niezidentyfikowane, ale inne udało się przypisać skomplikowanym formom życia (mchy, glony, stawonogi i nicienie).

Wewnątrz jaskiń może być naprawdę ciepło. W niektórych temperatura osiąga nawet 25 stopni Celsjusza - opowiada Fraser. Mógłbyś nosić koszulkę z krótkim rękawem i czuć się komfortowo - dodaje.

Systemy jaskiniowe występują pod lodem także w innych miejscach Antarktydy. Między innymi pod Mount Berlin i Mount Melbourne. Znaleziono je również na Alasce i Islandii. Możliwe, że niektóre z nich również kryją w sobie nieznane formy życia.

Australijczycy nie mają zamiaru poprzestać na tym osiągnięciu. Zaplanowali już następny krok, którym będzie poszukiwanie żywych organizmów w jaskiniach Antarktydy.

Jeśli one istnieją, otwierają drzwi do nowego ekscytującego świata - podkreślają specjaliści z Canberry.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Zeby nie skoń...
5 lata temu
-
nabuhodonozor
5 lata temu
chłop żywemu nie przepuści...
CNNN
5 lata temu
Zeby im nie przyszlo do glowy wpuszczac jakies wynalazki , np okonia nilowego
Rab
5 lata temu
Może obcy się tam ukrył?
Otaku
5 lata temu
Lepiej żeby tak nie kopali...bo jeszcze coś uwolnią...
Frank
5 lata temu
Kiedyś czytałem że niemiecka "nowa szwabia" miała być założona właśnie w jakichś jaskiniach na Antarktydzie. Może to wszystko nieprawda a może coś w tym jest. Polecam informacje o tzw. operacji "Highjump"
c
5 lata temu
Wywleką jeszcze z jaskiń wirusy, na które nie ma lekarstwa. Zabiją tym samym całą populacje człekokształtnych wliczając w to Rosje, nie wspominając o Ukrainie.
sz
5 lata temu
Tam jaeszcze nie odkryty swiat jest. A moze odkryty ale tylko dla elit
środziemie
5 lata temu
ponoć jest tam dziura do środka ziemi
LEJEŃ OGRODOW...
5 lata temu
W Y D A R L I .....................JAK TO BRZMI ! NIE ZABRALI DO BADAŃ , TYLKO WYDARLI, I GDZIE TU DBAŁOŚĆ O PRZYRODĘ! NAUKOWCY = PSIA ICH MAĆ !
CorVo
5 lata temu
Wejdą do jaskini a tam trzęsący się z zimna IT otulony kurtką z kawałkiem kartonu przywieszonym na chudej szyi z napisaem "IT wanna go home"
eccolog
5 lata temu
następne gatunki które wyginą w wyniku działalności człowieka
gość
5 lata temu
Oby tylko w tym owczym pędzie do odkryć i sławy nie wydobyli czegoś co zakończy ludzka populację w jednej wielkiej pandemii.
tyle
5 lata temu
Eksplorujemy aż się doigramy.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić