Urodziło się dziecko, które ma troje biologicznych rodziców

Ukraińskim lekarzom udało się doprowadzić do zapłodnienia metodą "trzyosobowego in vitro". Po raz pierwszy dokonano tego przy pomocy "transferu pronuklearnego".

Obraz
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
Kamil Karnowski

Noworodek jest w pełni zdrowy. Przyszedł na świat w jednym z kijowskich szpitali, w którym również dokonano jego poczęcia. Eksperymentalne zapłodnienie polegało na tym, że plemnikami ojca zapłodniono jajeczko zdrowej kobiety i umieszczono je w ciele bezpłodnej matki, tak by to ona mogła urodzić dziecko.

Na tym polega metoda "transferu pronuklearnego". Stosuje się ją, gdy ze względu na różne choroby genetyczne u matki stwierdza się wady mitochondriów w jajeczku.

*To nie pierwsze dziecko, które ma troje rodziców. *W podobny sposób przyszedł na świat we wrześniu noworodek w Meksyku.

Obraz
© embryology.med.unsw.edu.au

Metodę uznano za eksperymentalną i niezbyt bezpieczną. Lekarze, którzy podjęli się pionierskiego zabiegu, mają nadzieję, że ich sukces pomoże parom na całym świecie, które zmagają się z problemami niepłodności.

Wokół "trzyosobowego in vitro" rodzi się wiele kontrowersji. Jedną z największych wątpliwości jest to, jak będzie się czuło dziecko ze świadomością, że ma troje biologicznych rodziców - informuje BBC.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Wybrane dla Ciebie