aktualizacja 

Bohater "Hotelu Ruanda" wyszedł na wolność. Był skazany na 25 lat

10
Podziel się:

Paul Rusesabagina, który zainspirował hollywoodzki film "Hotel Ruanda", został zwolniony z więzienia w Rwandzie. Jego wyrok został złagodzony w piątek (24 marca) przez prezydenta kraju Paula Kagame.

Bohater "Hotelu Ruanda" wyszedł na wolność. Był skazany na 25 lat
Paul Rusesabagina (PAP)

W piątek (24 marca) urzędnicy administracji USA potwierdzili informacje, że Paul Rusesabagina, został przeniesiony do rezydencji ambasadora Kataru w Kigali.

Spędzi ograniczony czas u Katarczyków, prawdopodobnie kilka dni - powiedział jeden z urzędników.

Dodał, że następnie uda się do Doha i dalej do Stanów Zjednoczonych.

Kim jest Paul Rusesabagina?

Paul Rusesabagina, to zdeklarowany krytyk prezydenta Paula Kagame, najbardziej znany jest z tego, że uratował setki Rwandyjczyków podczas ludobójstwa. Udzielił im schronienia w zarządzanym przez siebie hotelu.

Został aresztowany przez władze Rwandy podczas podróży międzynarodowej w 2020 r. Jednak według jego rodziny było to porwanie.

To nie jest ułaskawienie

Paul Rusesabagina został we wrześniu 2021 r. uznany za winnego zarzutów związanych z terroryzmem. Skazano go na 25 lat więzienia. Zamiana wyroku nastąpiła po tym, jak poprosił on Paula Kagame o ułaskawienie w liście z października 2022 r.

Zamiana wyroku nie uchyla podstawowego przekonania - powiedziała w piątek (24 marca) Yolande Makolo, rzeczniczka rządu Rwandy.

Dodała, że "Rwanda dostrzega konstruktywną rolę rządu USA w tworzeniu warunków do dialogu w tej sprawie, a także ułatwienia ze strony państwa Katar".

Z przekazanych informacji wynika, że Paul Rusesabagina, który ma podwójne obywatelstwo Rwandy i Belgii, miał zostać zwolniony wraz z 19 innymi osobami skazanymi razem z nim.

Oświadczenie Blinkena

W piątkowym oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken z zadowoleniem przyjął uwolnienie Paul Rusesabagina.

To ulga wiedzieć, że Paul ponownie dołącza do swojej rodziny, a rząd USA jest wdzięczny rządowi Rwandy za umożliwienie tego ponownego połączenia. Dziękujemy również rządowi Kataru za cenną pomoc, która umożliwi Paulowi powrót do Stanów Zjednoczonych, powiedział.

Z kolei rzecznik rodziny powiedział, że "cieszą się z wiadomości o uwolnieniu Paula".

"Pokazowy proces"

Podczas procesu w 2021 roku Paul Rusesabagina został uznany za winnego przynależności do grupy terrorystycznej MRCD-FLN. Zgodnie z oświadczeniem rządu dwa ataki z 2018 r., w których zginęło dziewięć osób, były przedmiotem szczególnej uwagi.

Jednak Clooney Foundation for Justice określiła werdykt jako "pokazowy proces" i stwierdziła, że ​​skazanie Paula Rusesabaginy nie zawiera wystarczających gwarancji rzetelności "wymaganych przez międzynarodowe i afrykańskie standardy".

Został uznany przez rząd USA za niesłusznie przetrzymywanego.

Źródło: cnn.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić