Adam Dudkiewicz| 
aktualizacja 

10 rzeczy o świecie, które totalnie cię zaskoczą

9
1/10

Dwa oceany na raz

Dwa oceany na raz
(Wikipedia)
0
0

Tego o świecie prawdopodobnie nie wiedziałeś. Na naszym globie są miejsca, które zaskoczą każdego. Znacie choćby nawyższy szczyt Panamy? Okazuje się, ze tam można dokonać rzeczy z pozoru niemożliwej - zobaczyc dwa oceany jednocześnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby oba akweny nie były przedzielone kontynentem - Ameryką. Taką wyjątkową mozliwość daje wulkan Baru (3500 m n.p.m). Gdy na niego wejdziecie, dostrzeżecie zarówno Atlantyk, jak i Pacyfik. Szerokość kontynentu wynosi w tym miejscu 98 kilometrów. Wzniesienie leży ok. 60 kilometrów od granicy z Kostaryką. Ostatnią erupcję zanotowano w 1550 roku. Podróż na szczyt zajmuje prawie 7 godzin.

2/10

Najgęściej zaludniona wyspa świata

0
0

Nie jest nią Manhattan. W kolumbijskiej zatoce Morrosquillo znajduje się archipelag San Berdnardo. W jego skład wchodzi wyspa Santa Cruz del Islote. Jej powierzchnia to zaledwie 0,04 km/kw, a jest domem dla 1200 ludzi. To gęstość czterokrotnie większa od Manhattanu. Przy czym nie możemy tutaj mówić o jakichkolwiek drapaczach chmur, które znacząco podnoszą gęstość zaludnienia. Domy są zazwyczaj jednopiętowe, zaś między nimi biegną kolorowe alejki.

3/10

Rzeka, która płynie w dwie strony

0
0

Rzeka w Tonle Sap Kambodży biegnie w dwóch różnych kierunkach. Monsunowe wiatry i silny nurt Mekongu, spowodowany obfitymi opadami między majem a październikiem, zmuszają ciek do "cofania się". W pozostałych miesiącach rzeka płynie normalnie. Swój początek ma w jeziorze o tej samej nazwie, największego na Półwyspie Indochińskim.

4/10

Miasto wykute w skale

0
0

Setenil de las Bodegas na południu Hiszpanii, to wyjątkowe miasto. Osada powstała pod gigantyczną skałą. Wnęki pod domy wykopano kilkaset lat temu, a niektóre z grot były zamieszkiwane nawet 25 tys. lat temu. Mieszkańcy postanowili w grotach zamieszkać i śpią, mając nad głową miliony ton skały.

5/10

Wrota piekieł

0
0

To nie jest naturalne zjawisko, a coś stworzone przez człowieka. W 1971 roku, podczas ekspedycji poszukiwawczej w Turkmenistanie, rosyjscy naukowcy natrafili w tym regionie na gaz. Niestety ze względu na charakterystykę terenu, maszyna wykonująca odwiert zapadła się, powodując duży wyciek gazu. Badacze postanowili podpalić gaz, żeby ten nie zanieczyszczał terenu. Płonie tak do dziś.

6/10

Napij się piwa z królem

0
0

Raz do roku, wszyscy obywatele są zapraszani do pałacu królewskiego w Lichtensteinie, gdzie mogą napić się piwa z monarchą. Nie wiadomo, czy wszyscy korzystają z zaproszenia, jednak jeśli tak, to pałac królewski może gościć nawet 38 tys. osób. Tyle bowiem ludzi mieszka w tym malutkim kraju, gdzie długość wszystkich linii kolejowych jest mniejsza niż długość linii metra warszawskiego.

7/10

Miejscowość na wodzie i na palach

0
0

Jest takie miejsce w Afryce, gdzie cała wioska zbudowana jest na palach. To Ganvie w afrykańskim Beninie. Mieszkańcy, jak można się domyślić, do transportu używają jedynie łodzi. Miasto powstało na wodzie ze względu na to, że w swoich początkach było osadą dla zbiegłych niewolników.

8/10

Wyspa bez sztucznych świateł

0
0

MiędzyFrancją a Wielką Brytanią leży wyspa Sark, która nie posiada żadnego zewnętrznego oświetlenia. Formalnie wyspa jest pod panowaniem brytyjskim, ale najbliżej jej do wybrzeża francuskiego. Mieszka na niej 620 osób. Na wyspie panuje system feudalny. Mieszkańcy mogą dzierżawić ziemię od jednego z 40 panów. Wszystkie tereny należą jednak do Wielkiego Suwerennego Pana Sarku, który jest lennikiem królowej Elżbiety II.

9/10

Najbardziej stroma ulica świata

0
0

To Baldwin Street. Zobaczyć ją można w nowozelandzkim Dunedin. Przy długości 350 metrów wspina się o 70 metrów w pionie. Turystom nie zaleca się prowadzenia tam samochodu. Wymaga to niezwykłej wprawy, gdyż przy najmniejszym błędzie, auto może się stoczyć.

10/10

Najsamotniejsze drzewo świata

0
0

Niestety, tego fenomenu już nie zobaczyć. Samotne drzewo o nazwie Ténéré Tree miało do najbliższego sąsiada aż 400 kilometrów. Znajdowało się na Saharze i było prawdopodobnie pozostałością po małej kolonii drzew. Ténéré Tree zniszczył w 1973 r. algierski kierowca, który po prostu w nie uderzył autem. Teraz na miejscu drzewa stoi metalowa rekonstrukcja, zaś właściwe Ténéré Tree umieszczono w muzeum narodowego w Nigerii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić