54-latek znalazł to na polu. Na całym świecie jest ich kilkanaście

169

Duńczyk przeszukiwał okoliczne pole z wykrywaczem metalu, gdy nagle natknął się na coś niezwykłego. To złoty kolczyk, pochodzący prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu z XI wieku. Na całym świecie jest tylko kilkanaście takich egzemplarzy.

54-latek znalazł to na  polu. Na całym świecie jest ich kilkanaście
Niezwykłe odkrycie na polu w Danii (Facebook)

W zachodniej Jutlandii w Danii przypadkiem znaleziono niezwykle rzadką, historyczną biżuterię. 54-latek hobbystycznie zajmujący się wykrywaniem metalu na zwykłym polu natknął się złoty kolczyk, pochodzący prawdopodobnie z Egiptu sprzed blisko 1 tys. lat. Naukowcy nie mogli w to uwierzyć.

Niezwykłe znalezisko na polu

To dla nas całkowite zaskoczenie. Na całym świecie jest tylko 10-12 takich egzemplarzy. Wszystkie znajdują się w starych kolekcjach muzealnych w USA, Wielkiej Brytanii czy krajach arabskich. Taki egzemplarz jest wyjątkowy – powiedział duńskiemu radiu archeolog i inspektor z Muzeum Narodowego, Peter Pentz.

Kolczyk w kształcie półksiężyca składa się ze złotej płytki z emaliowaną dekoracją, przedstawiającą dwa ptaki wokół drzewa lub rośliny. Miejsce znalezienia tego cennego przedmiotu jest zadziwiające nawet dla ekspertów, ponieważ w okolicy nie ma żadnych pozostałości po osadach z tamtych czasów. W Skandynawii nigdy wcześniej nie znaleziono takiego artefaktu.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jedna z teorii na temat pochodzenia biżuterii głosi, że władca Cesarstwa Bizantyjskiego podarował kolczyk duńskiemu wikingowi z Gwardii Waregów. Według innej wersji wydarzeń biżuterię przywiózł do Jutlandii Duńczyk, który udał się na pielgrzymkę do wschodniej części Morza Śródziemnego.

Kolczyk został natychmiast wysłany do Muzeum Narodowego, które określiło go jako znalezisko światowej klasy. Konserwatorzy oczyścili złotą biżuterię w rekordowym czasie, aby włączyć ją do trwającej wystawy prezentującej największą w Danii kolekcję skarbów z epoki wikingów.

Zobacz także: Rosjanie pokazali coś dziwnego. Zobacz, co stanie się z kartką
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić