Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

54-latek znalazł to na polu. Na całym świecie jest ich kilkanaście

88
Podziel się:

Duńczyk przeszukiwał okoliczne pole z wykrywaczem metalu, gdy nagle natknął się na coś niezwykłego. To złoty kolczyk, pochodzący prawdopodobnie z Bliskiego Wschodu z XI wieku. Na całym świecie jest tylko kilkanaście takich egzemplarzy.

54-latek znalazł to na  polu. Na całym świecie jest ich kilkanaście
Niezwykłe odkrycie na polu w Danii (Facebook)

W zachodniej Jutlandii w Danii przypadkiem znaleziono niezwykle rzadką, historyczną biżuterię. 54-latek hobbystycznie zajmujący się wykrywaniem metalu na zwykłym polu natknął się złoty kolczyk, pochodzący prawdopodobnie z Egiptu sprzed blisko 1 tys. lat. Naukowcy nie mogli w to uwierzyć.

Niezwykłe znalezisko na polu

To dla nas całkowite zaskoczenie. Na całym świecie jest tylko 10-12 takich egzemplarzy. Wszystkie znajdują się w starych kolekcjach muzealnych w USA, Wielkiej Brytanii czy krajach arabskich. Taki egzemplarz jest wyjątkowy – powiedział duńskiemu radiu archeolog i inspektor z Muzeum Narodowego, Peter Pentz.

Kolczyk w kształcie półksiężyca składa się ze złotej płytki z emaliowaną dekoracją, przedstawiającą dwa ptaki wokół drzewa lub rośliny. Miejsce znalezienia tego cennego przedmiotu jest zadziwiające nawet dla ekspertów, ponieważ w okolicy nie ma żadnych pozostałości po osadach z tamtych czasów. W Skandynawii nigdy wcześniej nie znaleziono takiego artefaktu.

Jedna z teorii na temat pochodzenia biżuterii głosi, że władca Cesarstwa Bizantyjskiego podarował kolczyk duńskiemu wikingowi z Gwardii Waregów. Według innej wersji wydarzeń biżuterię przywiózł do Jutlandii Duńczyk, który udał się na pielgrzymkę do wschodniej części Morza Śródziemnego.

Kolczyk został natychmiast wysłany do Muzeum Narodowego, które określiło go jako znalezisko światowej klasy. Konserwatorzy oczyścili złotą biżuterię w rekordowym czasie, aby włączyć ją do trwającej wystawy prezentującej największą w Danii kolekcję skarbów z epoki wikingów.

Zobacz także: Rosjanie pokazali coś dziwnego. Zobacz, co stanie się z kartką
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(88)
pfizer
2 miesiące temu
Ma kształt jak słowiańskie lunule. Ciekawe skąd pochodzi tak naprawdę.
Szeryf
10 miesięcy temu
Są jednak normalne kraje,w Pislandzie człowiek miałby już rewizję w domu i perspektywę więzienia
pissarcheolog
10 miesięcy temu
Ten kolczyk przybył do Jutlandii 2 tygodnie temu , pontonem .
mąż
10 miesięcy temu
Moja żona takie nosi dostała je od prababci.
Inkognito
10 miesięcy temu
Ja też znalazłem takie cóś na polu,ale nikomu nie powidziałem,bo by zabrali i już
Ddd
10 miesięcy temu
Należałoby jeszcze napisać że w Danii tak jak innych cywilizowanych krajach kolczyk ten należy do znalazcy muzeum wyceni jego wartość i aby mieć go w swoich zbiorach będzie musiało gościowi zapłacić u nas na pewno też znajdowane są ciekawe rzeczy tylko nikt się z tym nie obnosi ponieważ u nas takie rzeczy należą do państwa i dlatego nigdy do muzeum nie trafią, zostaną sprzedane na czarnym rynku bądź przetopione czyli utracone n zawsze tak państwo dba o dobra kultury
Piotr Glinski...
10 miesięcy temu
Napewno to kolczyk z Krakowa z wawelu Dziwiszowi trzeba zwrocic
Andrzej
10 miesięcy temu
W Polsce jak znajdziesz takie znalezisko to jest to własność państwa a jak znajdą marihuanę to jest to twoja własność i pójdziesz siedzieć
Kris
10 miesięcy temu
W Polsce już by gnił w pierdlu za chodzenie z wykrywaczem, a artefakt trafił by do muzealnej piwnicy a potem by "się zagubił". Mamy jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów na świecie, dlatego wrócił czarny rynek.
Gnom
10 miesięcy temu
W Polsce już by chlopa zamknęli.
Hub
10 miesięcy temu
A u nas Ci złodzieje zakazali ludzią uprawiać hobby, czy to się kiedyś zmieni i czy dożyje prawdziwego i sprawiedliwego rządu, to takie moje marzenie
L. Z.
10 miesięcy temu
Uff dobrze że to nie w pl , bo by go na krzesło posadzili
Jeżol
10 miesięcy temu
Czym jest "pole niezwykłe" vs "zwykłe pole"?
krecik
10 miesięcy temu
LATAJACY DYWAN PRZELATYWAL A arab drapal sie za uchem i zgubili cala zagadka a na pewno byl to sinbad
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić