Alarmująca sytuacja w Warszawie. Pomarańczowe kropki na drzewach, ludzie działają

14

Lato jeszcze się nie zaczęło, a już mówi się o suszy. W Warszawie nie padało od ponad dwóch tygodni, a temperatury codziennie oscylują wokół 25 stopni Celsjusza. Wiele drzew zostało oznaczonych dwiema pomarańczowymi kropkami, oznaczającymi konieczność podlewania.

Alarmująca sytuacja w Warszawie. Pomarańczowe kropki na drzewach, ludzie działają
Upały w Warszawie (PAP, Marcin Obara)

Dane synoptyków świadczą o tym, że ostatni deszcz w Warszawie spadł ponad dwa tygodnie temu, 25 maja. Od tego czasu stolica walczy z upałami, co ma negatywny wpływ nie tylko na mieszkańców tego miasta, ale i na zwierzęta i rośliny.

"Kolejny sezon z suszą"

Przez suszę szczególnie cierpią drzewa. Aktywiści z Żoliborza alarmują na Facebooku, że lato jeszcze się nie rozpoczęło, a dorosłe drzewa już wykazują pierwsze oznaki podsychania.

- Na naszym podwórku byliny padają, młode drzewa tracą turgor - piszą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyraźna zmiana. Nowa prognoza IMGW na weekend i zagadka frontu

Władze warszawskich dzielnic skupiają się teraz na podlewaniu drzew. Wiele z nich zostało oznaczonych dwiema pomarańczowymi kropkami, oznaczającymi konieczność podlewania.

Zaczynamy więc kolejny sezon z suszą - piszą autorzy na profilu Zielony Żoliborz.

Mieszkańcy podlewają drzewa

Mieszkańcy w komentarzach zwracają uwagę, że nie zawsze miasto mądrze reaguje na problem suszy. Na przykład Zarząd Zieleni nadal kosi duże pasy zieleni w mieście. Dlatego niektórzy mieszkańcy postanowili działać samodzielnie i sami zaczęli podlewać drzewa na swoim osiedlu.

Na szczęście to się może zmienić. Piątkowe popołudnie ma być pochmurne i deszczowe w większości regionów. Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska poinformowała PAP, że opady deszczu mogą pojawić się w całym kraju, z wyjątkiem strefy nadmorskiej.

Pogoda w Warszawie

IMGW dodaje, że utrzyma się jednak wysoka temperatura - około 26 st. C. Wiatr początkowo będzie słaby, po południu przeważnie umiarkowany, z kierunków wschodnich. W przypadku burzy porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy w Warszawie zachmurzenie umiarkowane i duże. Należy spodziewać się przelotnego deszczu, możliwa też burza. Temperatura minimalna to 16 st. C. Wiatr słaby, północno-wschodni, a w przypadku burzy wiatr porywisty.

W sobotę w stolicy ma być pochmurnie i możliwy przelotny deszcz. Temperatura maksymalnie wyniesie 25 st. C. Wiatr początkowo słaby, później umiarkowany, okresami porywisty, północno-wschodni.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić