Natalia Bogucka| 

Amerykanie znaleźli chińskiego szpiega. Były oficer CIA oskarżony

30

Były oficer Centralnej Agencji Wywiadowczej został aresztowany pod zarzutem szpiegowania dla Chin. Grozi mu dożywocie.

Amerykanie znaleźli chińskiego szpiega. Były oficer CIA oskarżony
Były oficer CIA aresztowany (PAP, Olivier Douliery , POOL)

Departament Sprawiedliwości USA przekazał, że 67-letni Alexander Yuk Ching Ma został aresztowany w piątek. Jest oskarżony o ujawnianie tajnych informacji dotyczących obrony narodowej chińskiemu wywiadowi. Mężczyzna ma we wtorek stanąć przed sądem. W przypadku skazania grozi mu kara dożywocia.

Alexander Yuk Ching Ma, naturalizowany obywatel USA urodzony w Hongkongu, rozpoczął pracę dla CIA w 1982 roku. Po 7 latach odszedł ze służby i pracował w Szanghaju. W 2001 r. przeniósł się na Hawaje.

Były oficer CIA razem z krewnym szpiegował na rzecz Chin

67-latek i jego krewny, który również pracował w CIA, przez ponad dekadę mieli szpiegować na rzecz Chin. Oskarżono ich o dzielenie się informacjami dotyczącymi personelu, operacji i metod pracy CIA z chińskim wywiadem.

Część z ich spotkań w Hongkongu została nagrana. Wynikało z nich, że Alexander Yuk Ching Ma miał dostać 50 tys.dolarów (ok. 185 tys. zł) w gotówce za ujawnione tajemnice. Mieszkając na Hawajach, zwrócił się do FBI o pracę, aby ponownie uzyskać dostęp do tajnych informacji rządu USA i przekazać je Chinom. Został zatrudniony przez biuro FBI w Honolulu w 2004 r. jako lingwista kontraktowy i ukradł tajne dokumenty.

Krewny, który wraz z 67-latkiem brał udział w spisku, ma teraz 85 lat. Jest naturalizowanym obywatelem USA, który urodził się w Szanghaju. Śledczy nie starają się o nakaz jego aresztowania, ponieważ cierpi on na "zaawansowaną i osłabiającą chorobę poznawczą" - podaje BBC.

Zobacz także: Ujawnili je 17 lat temu. Szpiegowskie zdjęcia zdradziły wstrząsającą prawdę

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić