Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Katarzyna Bogdańska
Katarzyna Bogdańska
|

Anna Dymna komentuje sprawę bulwersujących doniesień o księdzu Stryczku ze Szlachetnej Paczki

57
Podziel się:

"Nie mogłam milczeć" - pisze w szczerym liście Anna Dymna, komentując doniesienia na temat zachowania księdza Jacka Stryczka ze Stowarzyszeniu "Wiosna". Chodzi o mobbing, jakiego miał się dopuścić ks. Jacek Stryczek, znany z akcji Szlachetna Paczka.

Anna Dymna wyraziła ubolewanie ws. sytuacji w "Wiośnie"
Anna Dymna wyraziła ubolewanie ws. sytuacji w "Wiośnie" (Materiały prasowe, YouTube)

Aktorka i prezes fundacji "Mimo Wszystko" Anna Dymna napisała list. Odniosła się w nim do doniesień Onetu o zachowaniu księdza Jacka Stryczka. Na wstępie zaznaczyła, że pisze te słowa "ze ściśniętym sercem i żalem".

"Moje odczucia są pewnie zbieżne z uczuciami wielu osób. To, co teraz się stało, jest więc dla wielu z nas zaskoczem, wywołuje ogromny żal i niedowierzanie" - czytamy w liście opublikowanym na stronie jej fundacji "Mimo wszystko".

"Nie mogę zabierać głosu w sprawie, której nie znam. Jestem jak widz, który oglądał przez lata piękne przedstawienie, ale nie ma pojęcia, co działo się na próbach przy powstawaniu spektaklu" - napisała Dymna.

Porównała pracę w fundacji do teatru. Aktorka pisze, że aktowi tworzenia towarzyszą ogromne emocje, chwile zwątpienia, załamania, ból, łzy i bezradność. Podkreśliła jednak, że po udanej premierze zapomina się natychmiast o wszystkim, co było trudne. Jednak to się udaje tylko wtedy, jeśli ludzie wzajemnie się szanują, a "przede wszystkim znają granice, do których, podczas pracy, można się posunąć".

Odnosząc się do swojej pracy w fundacji, napisała, że musi mieć z jednej strony twardą rękę, ale przede wszystkim otwarte serce. Dodała, że należy postępować tak, by przez swoje błędy nie ucierpieli podopieczni. Jednak nigdy nie można – nawet w imię dobra – przekraczać granic przyzwoitości. "Nie mogę wykorzystywać mojej pozycji, pozornej władzy. Nie mogę nikogo krzywdzić i odbierać godności" - napisała w liście.

Anna Dymna wyraziła głęboki żal, że nie udało się w stowarzyszeniu "Wiosna" "pracownikom i prezesowi dogadać, ugasić pożarów, zniszczyć tego, co złe, w zarodku, a tam, gdzie to potrzebne – przeprosić i z nową energią iść dalej jasną drogą".

Aktorka ma nadzieję, że winni poniosą karę a "Szlachetna Paczka" przetrwa tę burzę. "Pomagała tyle lat ludziom… Teraz sama potrzebuje pomocy. Życzę 'Wiośnie' mądrości, spokoju i sił… I pięknej nowej wiosny" - napisała na koniec listu Dymna.

Doniesienia na temat zachowania księdza Jacka Stryczka

Pracownicy mieli mdleć, płakać, mieć załamania nerwowe. Taki obraz wyłania się z rozmów z ludźmi, którzy współpracowali z ks. Jackiem Stryczkiem ze stowarzyszenia "Wiosna", które słynie z projektu "Szlachetna Paczka". Sytuację opisał portal Onet.

Jak wynika z relacji pracowników, "ksiądz z pasją testuje na kolejnych współpracownikach techniki mobbingowe".

Ksiądz nie zgadza się z zarzutami. Jako pierwsi rozmawialiśmy z księdzem.

Relacje pracowników

Krzysztof Lis, który w ub.r. przez sześć miesięcy kierował działem HR w stowarzyszeniu opowiada, że ksiądz Stryczek powiedział mu wprost, że ludzie mają się go bać. - Dla niego okazywanie siły i wzbudzanie lęku stało się sposobem na zarządzanie ludźmi - mówi.

- Co budzi największą panikę? Spotkania z nim - twierdzi kobieta, która pracowała w "Wiośnie" w latach 2016-2017. Relacjonuje, że niektórzy po spotkaniach z księdzem płaczą w łazience a nawet na oczach kolegów.

Inna współpracowniczka opowiada dziennikarzowi Onetu, że widziała, jak Stryczek krzyczał w pracy do jej koleżanki. Trząsł się i był czerwony na twarzy. Wrzeszczał: "Jesteś beznadziejna, nie potrzebujemy takich osób!". - Byłam w szoku - mówi. Wspomina, że jak furia opadła, dał pracownikom dwie minuty "na ochłonięcie".

Osób, które opowiadają o takim zachowaniu księdza, jest więcej. Inna historia brzmi dramatycznie. Jedna z koleżanek miała nawet zemdleć w pracy. Po raz kolejny. Uderzyła się w głowę i trafiła na SOR. Potem mówiła, że przynajmniej odpoczęła od księdza.

Kolejna członkini Szlachetnej Paczki twierdzi nawet, że podczas kontroli z urzędu pracy "typowano osoby, które zostały odpowiednio przygotowane do kłamania".

O spotkaniach z pracownikami dowiedział się ks. Stryczek i dyrektor kreatywny "Wiosny" Jakub Marczyński. W e-mailach do redakcji mieli grozić i apelować o odstąpienie od pisania artykułu. Ksiądz prosił nawet wiernych o modlitwę za błądzących i szkalujących dobre imię Paczki na mszy świętej. Mówił wiernym, że zachowanie dziennikarzy jest "karalne".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Tragedia w Szaflarach. Zobacz jak wyglądał eksperyment procesowy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(57)
Pszypadeg? Ni...
4 lata temu
I to tak przypadkiem w tym samym momencie co premiera filmidła "kler"?
nikc
4 lata temu
może nie podobało mu się nygustwo i machlojstwo...
ed
4 lata temu
jesień 2018 - zaplanowana jest ogromna walka w Kościołem Chrystusowym - to ostatni bastion, jaki mają do zdobycia - pozostała im tylko Polska, później walec marksistowskiej rewolucji zmiażdż cały świat bez większych trudności - kto jest mądry, ten to widzi, - głupi oklaskuje bezbożników i idzie np. oglądać Kler
sumienny
4 lata temu
Ksiądz Stryczek - jego zachowanie i niechęć do wszystkiego co, ludzkie obrazuje stan umysłu ludzi ogarniętych wielkością , którzy pod przykrywką czynienia "dobra" KRZYWDZĄ INNYCH ,PONIŻAJĄ I GARDZĄ !!! Podobnie zachowują się przedstawicie tzw "dobrej zmiany " !!! Analogia jest nie przypadkowa : władza rozdaje na prawo i lewo udając , że pomaga potrzebującym ALE FAKTYCZNIE W ŚRÓD TYCH POTRZEBUJĄCYCH SĄ TAKŻE WSZYSCY członkowie "dobrej zmiany" . Co za ironia zbieżności pod przykrywką czynienia dobra !!!!
Um
4 lata temu
Kolejny zboczeniec w sutannie. Tym razem sadysta.
he he he
4 lata temu
Dziwią mnie bardzo ludzie którzy dają sobą poniewierać, to są jakieś ofermy batalionowe... Niechby mnie spróbował sponiewierać taki księżulo to by żałował że się urodził padalec.
józek
4 lata temu
Onet , i wszystko jasne .
Nick
4 lata temu
Teraz jak się powie prawdę leniowi,lewusowi w pracy ,że się nie nadaje bo nic nie robi to jest mobbing ?
123
4 lata temu
typowe działanie LGBT i tyle w tym temacie chcieli to przejąć
xyz
4 lata temu
Stryczek juz samo nazwisko budzi groze!!!
magda
4 lata temu
Bzdura czego się trzymali jak wesz psiego ogona z skoro było tak żle !
kkk
4 lata temu
sami święci tylko nic nie robią..... NIE POPEŁNIA BŁĘDÓW KTO NIC NIE ROBI.... tym samym nic dobrego nie ma jeżeli ktoś nie ma mocnego charakteru. bo od klepania się po plecach Pani święta D. sama robota się nie zrobi...
Marks byłby d...
4 lata temu
Nie mogłam zabrać głosu w sprawie której nie znam więc zabrałam głos!
Gość
4 lata temu
Nie mogą sobie poradzić z tym czarnym śmieciem! Żenada!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić