Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Małgorzata Duży
|

Belgia. Ulice zamieniły się w rzeki w zaledwie trzy minuty

11
Podziel się

Przelotne burze i obfite deszcze dają się we znaki w całej Europie, nie tylko w Polsce. Przekonali się o tym mieszkańcy miasteczka Dinant, na południu kraj. Burza, która przeszła nad Belgią spowodowała błyskawiczne powodzie.

Belgia. Ulice zamieniły się w rzeki w zaledwie trzy minuty
Błyskawiczna powódź przetoczyła się przez belgijskie miasteczko (Unsplash.com, Kelly Sikkema)
bEJVnHcR

Burzowa ulewa miała miejsce w sobotę, 24 lipca. Deszcz, który spadł w zaledwie trzy minuty zamienił ulice Dinant w rwące rzeki. Powódź błyskawiczna w Belgi nie była spowodowana długotrwałym opadem, jednak kanalizacja nie była w stanie przyjąć takiej ilości wody.

Sytuacja była o tyle dramatyczna, o ile Dinant to miasteczko o zróżnicowanym nachyleniu terenu. Opady deszczu spływały z terenów wyżej położonych do dolnych części miasta, zabierając wszystko po swojej drodze.

bEJVnHcT

Powódź błyskawiczna była na tyle gwałtowna, że opad deszczu był w stanie porwać nawet samochody. Wszystko widać na nagraniach opublikowanych na portalach społecznościowych.

bEJVnHcZ

Z opublikowanych danych wynika, że lokalnie spadło ponad 50 mm deszczu. Taka ilość wody w praktycznie każdym mieście musiała skończyć się błyskawiczną powodzią. Jest to zjawisko, które występuje coraz częściej. Pojawianie się błyskawicznych powodzi związane jest z przejściem burz i opadami deszczu, wywołanymi przez zmiany klimatu.

Lokalne powodzie błyskawiczne i obfite burze występują również w Polsce. Ostatnimi czasy przekonali się o tym mieszkańcy zarówno małych miejscowości (Głogoczowa w Małopolsce), jak i dużych aglomeracji miejskich. Warto przypomnieć, że powodzie błyskawiczne występują ostatnio m.in. w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJVnHdu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
marek
3 miesiące temu
Więcej betonu,więcej asfaltu a będziemy mieli jazdę bez trzymanki.
Dobre
3 miesiące temu
🤣🤣🤣🤣
wqdw
3 miesiące temu
całe beneluxy powinny stać się zalewiskiem tak jak natura tego chciała
bEJVnHdv
Olo
3 miesiące temu
Haarp działa.
liścieELA
3 miesiące temu
na całym świecie to są dokładnie rzeki. Tylko problemem jest że w mieście są to rzeki niosące samochody, domy i ludzi. Rzeki błota uderzające z dużą siłą. Nie wylewają rzeki, najwyżej strumienie. Można tylko mieć dobre prognozy i przeczyszczać studzienki i kanały odpływowe.
SuperGość
3 miesiące temu
Więc nie tylko oberwanie chmur ale i grawitacja działa przeciw Belgom. Teraz wreszcie już wiedzą, że jak budować cokolwiek to tylko na szczytach Ardenów by na przyszłość wymigać się od kolejnych demolek. Ciekawe bo w niektórych krajach od stuleci już o tym wiedzieli
Sidematic
3 miesiące temu
W lewackim Wrocławiu wybudowali osiedle (Kozanów) na terenach zalewowych i się zdziwili kiedy powódź sięgała 2 piętra.
Natura
3 miesiące temu
Polaczki,Rumuni,rusy posprzątają za 10 € na godzinę ,roboty będzie na kolejne parę lat i tak wkoło
Wojtas
3 miesiące temu
Budują tam gdzie nie powinni i później się dziwią. Natura ma swoje prawa i trzeba się z nimi liczyć a nie liczyć na drapane.
Stermik
3 miesiące temu
Zabetonujcie sobie jeszcze trochę ziemi to będziecie mieli takie zabawy częściej.
CNNNC
3 miesiące temu
Buduja ulice w dawnych korytach wodnych , bo im pasuje . Wszedzie kamienie i beton
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić