Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą

2

Pomimo temperatur sięgających na Suwalszczyźnie -30 st. C, najgłębsze w Polsce jezioro jest tylko w połowie zamarznięte. "Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą" - mówi dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska.

Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą
Jezioro Hańcza. (Facebook)

Suwalszczyzna jest nazywana często polskim biegunem zimna. W tym rejonie naszego kraju ujemne temperatury osiągają prawdziwe rekordy. Tak też się stało w miniony weekend. Z soboty na niedzielę oraz z niedzieli na poniedziałek na Suwalszczyźnie przy gruncie odnotowano -32 st. C.

Mimo, że taki ostry mróz utrzymywał się przez kilka godzin, nie był wystarczająco silny by zamrozić najgłębsze jezioro w Polsce. Hańcza zamarzła tylko do połowy.

Najgłębsze jezioro w Polsce ma 108,5 m głębokości, niektóre źródła podają nawet 113 m. Jak informują pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego jezioro Hańcza zamarzło najpóźniej ze wszystkich akwenów wodnych w Polsce.

Bestia ze Wschodu nie dała sobie rady z Hańczą. Jest ona zamarznięta od strony południowej, ale od północnej już nie. Poza tym lód jest cienki i nie zalecamy wchodzić na jezioro - tłumaczy dyrektor SKP.

Teresa Świerubska mówi, że widziała w środę, 20 stycznia wędkujących na jeziorze, jednak dyrektor parku podkreśla, że jest to bardzo niebezpieczne.

Przez Hańczę przepływa rzeka Czarna Hańcza i są miejsca, gdzie jest lód, ale poniżej płyną cieki wodne - tłumaczy dyrektor Świerubska.

Przed wchodzeniem na lód, co może być tragiczne w skutkach ostrzega również Komenda Miejska Policji w Suwałkach. Funkcjonariusze apelują, by nie wchodzić na lód, bo jest on jeszcze cienki i może się szybko załamać pod ciężarem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Arktyczne mrozy i niedźwiedzie polarne. Ci Polacy są tym zachwyceni
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić