o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Bezinteresowny wyczyn polskiego emeryta. Wyniósł z lasu 100 ton śmieci!

40
Podziel się

Emerytowany pocztowiec ze Świdnicy, 71-letni Waldemar Woźniak znalazł sobie na starość bardzo ładne i pożyteczne hobby. Regularnie sprząta okoliczne lasy, drogi i rzeki. Czasem sam, czasem ze znajomymi zebrał w ciągu ostatnich dwóch lat imponującą liczbę odpadów. Łącznie było ich sto ton. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Waldemar Woźniak w czasie ostatniej akcji sprzątania śmieci z brzegów rzeki.
Waldemar Woźniak w czasie ostatniej akcji sprzątania śmieci z brzegów rzeki. (YouTube)
bDTQxjph

Nielegalne wywózki śmieci, butelki czy puszki pozostawiane w lasach. Nawet jeśli większość z nas dba o to, aby utrzymywać czystość w dzikich obszarach, to mało kto z własnej woli sprząta po tych, którzy nie przestrzegają tych zasad.

Waldemar Woźniak wkłada w to jednak bardzo duży wysiłek. I robi to zupełnie bezinteresownie. Tylko w ostatni weekend maja pan Waldemar wraz ze znajomymi zorganizował akcję sprzątania nurtu rzeki Piława, w okolicy Boleścina - niewielkiej wsi na południe od Świdnicy. Do worków trafiają nie tylko plastikowe butelki, czy torby. Czasem to, co udaje się wyłowić panu Waldemarowi budzi zadziwienie

Sprzątamy już drugi kawałek. Nie możemy patrzeć na ten bałagan. Nie może tak być, by rzeką szło tyle śmieci. Są bardzo różne śmieci: butelki, styropian, resztki lodówek czy nawet fotel – mówił "Dziennikowi Wałbrzych" Waldemar Woźniak.

bDTQxjpj

Czytaj także:

Akcja sprzątania lasu

Wcześniej, sprzątając nurt rzeki na jej innym odcinku, udało się mu wyciągnąć śmieci, które wypełniły ponad 300 worków. Jak deklaruje emerytowany pracownik poczty, tylko w tym roku zebrał już około 30 ton śmieci. W 2019 było to aż 70 ton.

Z jednej strony, cieszy fakt, że są osoby, które podejmują się działań dla dobra wspólnego. Z drugiej smuci, że nadal są one potrzebne. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że sto ton zebranych w ciągu ostatniego półtora roku, pochodzi tylko z okolic Świdnicy.

bDTQxjpp

Smutny widok. Jeszcze parędziesiąt lat w tym tempie i nie będziemy mieli wody, a to jest zator taki, jak w organizmie człowieka. To co zostawimy następnym pokoleniom strach się bać – mówił dziennikowi Andrzej Filek, inny uczestnik akcji porządkowania rzeki.

Ekologiczny bohater prosi jednak o pomoc. Z emeryckiej wypłaty trudno jest zaopatrzyć się w odpowiednią liczbę plastikowych worków czy narzędzi do sprzątania. 71-latek liczy też, że znajdą się firmy, które dobrowolnie zgodzą się na wywóz śmieci na wysypiska.

Zobacz także: Maseczki i rękawiczki w morzu. Coraz większy problem dla środowiska

bDTQxjpK
KOMENTARZE
(40)
Olga
10 miesięcy temu
Brawa dla Pana i wielki szacun!!!
Gość
10 miesięcy temu
Bardzo Pana podziwiam inni ludzie powinni brać z Pana przykład natura będzie Panu wdzięczna brawo dobra robota😄
Edward
10 miesięcy temu
Takich ludzi jak pan rzadko można spotkać, większość jest po drugiej stronie, czyli niszczą środowisko. Dlaczego politycy nie widzą pana dobrej woli? Duże uznanie dla pana i tych podobnie działających. Niech urzędy miast i gmin nagrodzą pana działania od serca!
bDTQxjpL
Nikt
10 miesięcy temu
No i gdzie porównanie? W USA za parę godzin i nagroda kilkadziesiąt tysięcy, stypendium itp. Polska apel o darmowe worki i pomoc w wywiezieniu śmieci. Tylko nie ten kolor skóry. WIELKIE brawa dla tego Pana, niestety jest to praca syzyfowa.
czysty umysł
10 miesięcy temu
Dobry gospodarz dba o swoje otoczenie-BRAWO i czapki z głów panowie i panie. Dziękuję bardzo to prawdziwy człowiek mający SERCE< DUSZĘ i ROZUM. Cienki Duda - bierz przykład z herosa naszych czasów !!!
Najnowsze komentarze (40)
K.S.
10 miesięcy temu
Podziwiam tego Pana- coś nadzwyczajnego Ja mam 94 lata więc już nie jestem w stanie go naśladować.Moge tylko nisko się pokłonić i zalaczyc ♥️
Polak
10 miesięcy temu
to dobrze, że wyniósł bo kolejne setki ton właśnie wjeżdża tirami z krajów sąsiednich do Polski
Przyjaciel
10 miesięcy temu
Wyrazy szacunku dla Pana Waldemara. A to takie proste wystarczy aby nikt nie zostawiał po sobie śmieci i przez jakiś czas zabrał ze sobą jakieś śmieci które napotka i po wakacjach nie spotkamy nigdzie śmieci. Wydaje się to utopią ale zacznijmy od siebie i dajmy dobry przykład dzieciom czy wnukom. Uczmy dzieci szacunku do ludzi i przyrody to kiedyś zaprocentuje. Znowu naiwność. Uczą Nas tego o wieków a efekt każdy widzi.
Goldengecko
10 miesięcy temu
Powinna zostać uruchomiona jakaś zrzutka na jakimś Portalu dla tego emeryta a z drugiej strony to się nazywa walka ze śmieciami a nie eko terroryści tylko potrafią protestować i lecieć na kasę za zbieranie śmieci się żaden nie weźmie
uczen
10 miesięcy temu
Frajer,mogl wyjechac do USA,przefarbowac sie na czarno,posprzatac 10 godzin,zebrac kilka workow smieci.Dostalby stypendium na studia,samochod i kilka innych rzeczy.No ale jak bialy cos robi za friko to nikogo to nie dziwi.Szacunek dla Pana i zycze zdrowia.
utlk
10 miesięcy temu
szacunek dla Pana
ddd
10 miesięcy temu
Piękny gest. Ale z drugiej strony to przyzwyczaja syfiarzy, że zawsze ktoś po nich posprząta.
Jan
10 miesięcy temu
Jak przeczytałem "wyczyn emeryta", to pomyślałem że przeżył za emeryturę.
bDTQxjpD
Nick
10 miesięcy temu
Co robią rodzice, nauczyciele ze szkół i z kościoła aby takich kwiatków nie było????
Anna
10 miesięcy temu
W jednym z otwockich lasów także posprzątałam odcinek szlaku, którym chętnie spaceruję. Nie mogła zmieć widoku porzuconych butelek czy opakowań po słodyczach. Ostatnio zauważyłam, że jestem w tym jedyna.
qwweretet
10 miesięcy temu
brawo- ale gdzie są służby. straż wodna straż miejska policja --oni za ściganie śmieciarzy mają pensje.
stary baca
10 miesięcy temu
Przykład godny szacunku.Ale ja mam innego pomysła. Kupa obywateli rozrabia i ponosi jakieś konsekwencje. J a bym proponował a by tacy obwiesie w ramach kar. dostawali worki i kijki z gwoździem, wyznaczano teren do sprzatania , lasy albo okolice dróg . Musieli by oczyścić teren, za zrobienie tego niechlujnie mieli by dołożone drugie tyle do skutku. A tych pseudo-malarzy karać pomalowaniem całych elewacji na ich koszt.
Marco
10 miesięcy temu
Zrzutka dla Pana za pracę i dobre serce. 10 tys się należy
Mikołaj
10 miesięcy temu
Ja nie muszę iść do lasu sąsiedzi zrobili sobie śmietnik z mojej działki wywiozłem 30 wywrotek śmieci.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić