aktualizacja 

Białoruś zaskoczyła. Ta decyzja ws. Rosji będzie ważna "do odwołania"

Białoruś postanowiła wdrożyć kontrole na granicy z Rosją. Takie informacje podał niezależny od reżimu w Mińsku serwis zerkalo.io. Państwowy Komitet Graniczny Białorusi potwierdził jednocześnie, że kontrole występują na wszystkich przejściach. To rozwiązanie wdrożono "do odwołania".

Białoruś zaskoczyła. Ta decyzja ws. Rosji będzie ważna "do odwołania"
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, 2022 Getty Images)

Białoruś postanowiła ustanowić punkty kontrolne na przejściach granicznych z Rosją. Między innymi serwis zerkalo.io i kilka innych niezależnych źródeł podało na Telegramie, że podjęto decyzję o wzmożonych kontrolach na przejściach białorusko-rosyjskich.

Punkty kontrolne zostały już zauważone na autostradach M10 i M1 w obwodzie homelskim. Kontrole pojawiły się również nieopodal Witebska. W związku z tym zaczęły tworzyć się niemałe korki.

Przedstawiciel komitetu granicznego Białorusi ujawnił w rozmowie z portalem zerkalo.io, że kontrole będą obowiązywać "do odwołania". Rosjanie - jak wynika z doniesień medialnych - są sprawdzani "szczególnie dokładnie". Kontrole podobno mają charakter "tymczasowy".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wyjazd tańszy o 100 zł nie wystarczy". O pasażerów z Warszawy stara się aż pięć lotnisk

Białoruska sekcja Radia Swoboda przypomniała, że 2 maja prezydent Aleksandr Łukaszenka spotkał się z siłami bezpieczeństwa. Doszło do tego w związku z sabotażem na kolei w obwodzie briańskim w Rosji - przy granicy z zaatakowaną Ukrainą.

Niezależne środki przekazu przekonują, że nieoczekiwany ruch Mińska związany jest z realizacją umowy Rosji i Białorusi o wzajemnym uznawaniu wiz - podkreśla radiozet.pl.

Takiej sytuacji nie było od 1995 roku

Kontrole na przejściach granicznych między Rosją a Białorusią to spore zaskoczenie. Podobnej sytuacji nie było od dawna.

Od 1995 roku pomiędzy Białorusią a Rosją nie ma praktycznie żadnej kontroli granicznej. Oba kraje, które mają 1200-kilometrową granicę, pozwalają swoim obywatelom przekraczać ją bez paszportu - przypomina "Rzeczpospolita".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić