Bolesny cios w państwo Putina. Rosjanie mocno odczują tę decyzję

Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie jednym z kluczowych filarów rosyjskiej gospodarki był handel ropą naftową. Od czasu agresji na sąsiednie państwo państwo Putina straciło wiele lukratywnych kontraktów. Teraz na prezydenta Federacji Rosyjskiej spadł kolejny bolesny cios.

Bolesny cios w państwo Putina. Rosjanie mocno odczują tę decyzję
Mocny cios w rosyjską gospodarkę (Getty Images, 2021 Mikhail Svetlov)

Jak informuje portal "9News", największy niezależny sprzedawca ropy naftowej zrezygnował ze współpracy z Rosją. Obejmuje to zarówno sprzedaż ropy, jak i innych surowców, które do tej pory skupowano od państwa Władimira Putina.

Wojna w Ukrainie. Vitol rezygnuje z handlu z Rosją

Tytuł największego niezależnego sprzedawcy ropy naftowej obecnie dzierży grupa Vitol. Holenderska firma nie tylko do końca roku zaprzestanie handlu z Rosją, lecz także nie będzie składać nowych zamówień na żaden z produktów, w które dotychczas zaopatrywano się u Rosjan.

O decyzji grupy Vitol jako pierwszy poinformował "Bloomberg". Rzecznik firmy odmówił komentarza zarówno odnośnie do potwierdzenia tych rewelacji, jak i podania szczegółów procesu zrywania więzi gospodarczych z Rosjanami.

Zobacz także: Obejrzyj także: Czy Putin zostanie obalony? Miller o dwóch możliwościach

Holendrzy nie są pierwszymi, którzy – zbulwersowani agresją na Ukrainę – podjęli decyzję o rezygnacji z handlu z Rosją. Już wcześniej zakaz skupowania ropy naftowej od rodaków Władimira Putina ogłosiły rządy Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady czy Wielkiej Brytanii.

Nad kwestią handlu rosyjską ropą naftową pochyliła się również Ursula von der Leyen. Przewodnicząca Komisji Europejskiej przyznała, że poważnie rozważa zaproponowanie wprowadzenia – w ramach nałożonych na Rosję sankcji – oficjalnego embarga na sprzedaż tego surowca.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić