Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
|
aktualizacja

Budżet UE zatwierdzony. Morawiecki komentuje porozumienie

8
Podziel się:

Polska nie zawetowała budżetu Unii Europejskiej. Ramy finansowe Wspólnoty na lata 2021-2027 zostały oficjalnie zatwierdzone. Po zakończonych negocjacjach premier Mateusz Morawiecki wydał oświadczenie w którym stwierdził, że udało zrealizować się wszystkie założone cele.

Budżet UE zatwierdzony. Morawiecki komentuje porozumienie
Premier Mateusz Morawiecki skomentował porozumienie ws. unijnego budżetu (PAP, EPA, Olivier Matthys)

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że na czwartkowym szczycie Unii Europejskiej zatwierdzono budżet na najbliższe 7 lat. Informację tę przekazał na około godziny 19. Nieco później do doniesień o porozumieniu ustosunkował się także Mateusz Morawiecki.

Morawiecki skomentował unijne porozumienie. "Nie chodziło o weto dla weta"

Polski premier podsumował ustalenia w mediach społecznościowych. Mateusz Morawiecki stwierdził, że kluczowe negocjacje są już zakończone, a stawką tego porozumienia było 770 mld złotych, które pozwoli się Polsce "szybciej rozwijać". Zdaniem premiera chodziło również o uczciwe wykonanie prawa w duchu suwerenności państw członkowskich Unii.

Kiedy parę tygodnie temu Polska powiedziała "weto", celem nie było zablokowanie budżetu dla zablokowania budżetu, weto dla weta. Chodziło o zablokowanie złego, niesprawiedliwego mechanizmu, który mógł doprowadzić do odebrania Polsce funduszy – napisał Morawiecki.

Budżet UE. Morawiecki podziękował premierowi Węgier

Mateusz Morawiecki stwierdził, że wynegocjowane porozumienie to podwójne zwycięstwo. Zdaniem premiera, "budżet przede wszystkim wejdzie w życie", a Polska zostanie – tak jak w latach ubiegłych – jednym z największych jego beneficjentów. Poza tym zablokowano mechanizm blokujący wypłatę środków z powodu arbitralnych decyzji poszczególnych krajów.

Pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. Dzisiejsze konkluzje blokują możliwość zmiany tych zasad w przyszłości wbrew Polsce – stwierdził premier.

Mateusz Morawiecki podziękował także premierowi Węgier.

Dziękuję Viktorowi Orbánowi za wspólną pracę na rzecz najlepszego budżetu dla Polski i walkę o utrzymanie uzgodnionych warunków – podkreślił.

Obejrzyj także: Budżet UE. Europoseł uderza w PiS. "Rząd niczego nie ugrał"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
POLAK
2 lata temu
Nie pomogła ulica ani zagranica nie pomógł list Trzaskoskiego i donosy do Brukseli! POLSKA DOSTANIE PIENIĄDZE!
Jak zwykle
2 lata temu
Znowu nas Orban wykorzystał i ośmieszył !!!
RPP
2 lata temu
Fajne zapisy zrobili, nawet jak się zarzuca komuś łamanie praworządności wystarczy zgłosić się do TSUE i na czas rozpatrywania nie można wstrzymać wypłaty środków :) A to może trwać nawet 2 lata. Po drugie oni nigdy nie chcieli blokować w pełni UE i budżetu nie są samobójcami, oni się dobrze znają na polityce. A opozycja ma w kolano szczał :)
oooo
2 lata temu
i tak nas niemczule straszyly i prosze musieli ustapic - dzis kolejny raz nasza łoPOzycja sama sie ośmieszyła...
dfg
2 lata temu
są cudowni
Polacy
2 lata temu
Moteusz już zamotał. Wygrywamy 27:1 czy jakoś tak.
Anka
2 lata temu
Ważne, że Premier zna dokładnie dziurę w naszym budżecie-a to był najważniejszy argument, żeby dojść do porozumienia z UE.
Ksiądz
2 lata temu
A o praworządności to możemy się dowiedzieć w filmie PSY.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić