o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Ceny usług fryzjerskich mogą wzrosnąć. Wszystko przez nowe zasady

20
Podziel się

W poniedziałek 18 maja zaczyna się trzeci etap odmrażania gospodarki. Oznacza on m.in. możliwość ponownego otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych, jednak w zaostrzonym rygorze sanitarnym. Konieczność zbudowania przepierzeń lub ograniczenia liczby jednocześnie obsługiwanych klientów przełoży się jednak na wzrost kosztów działalności, a niemal co trzeci zakład fryzjerski nie ma żadnej poduszki finansowej. Branża beauty daje zatrudnienie dla 300 tys. osób.

Powodem wzrostu cen usług fryzjerskich będą wyższe koszty pracy w rygorze sanitarnym
Powodem wzrostu cen usług fryzjerskich będą wyższe koszty pracy w rygorze sanitarnym (Getty Images)
bDRQUugl

Dzisiaj 30 proc. salonów fryzjerskich w zasadzie nie ma żadnej poduszki finansowej, która umożliwiałaby im przeżycie dłużej niż miesiąc bez przychodów i bez prowadzenia działalności. Tylko 10 proc. salonów jest w stanie przeżyć dłużej niż trzy miesiące. Pozostała część może przetrwać dwa–trzy miesiące, ale branża została bardzo mocno uderzona, ponieważ w zasadzie nie ma żadnych przychodów, kiedy salony zostały zamknięte – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Cezary Szymczak, dyrektor generalny RICA w Polsce. – Ta branża bardzo często żyje z dnia na dzień i nie ma zapasów finansowych jak duże firmy czy koncerny.

Od 1 kwietnia salony fryzjerskie zostały całkowicie zamknięte, część przestała przyjmować klientów nawet nieco wcześniej, w połowie marca, w obawie o bezpieczeństwo swoje i ich. W Polsce w branży tej pracuje 300 tys. osób. Według RICA, wywodzącej się z Sycylii rodzinnej firmy, która po ponad ćwierćwieczu istnienia działa w 60 krajach, dostarczając kosmetyki profesjonalne do salonów, około 70 proc. jej klientów już rozpoczęło redukcję wynagrodzeń, a gdyby w najbliższym czasie branża nie rozpoczęła działalności, nie dałoby się uniknąć redukcji etatów.

bDRQUugn

Rozmawialiśmy z naszymi klientami i blisko 60 proc. z nich ocenia działania państwa jako niewystarczające. 35 proc. z nich twierdzi, że to jest bardzo słabe wsparcie, a tylko 7 proc. uważa, że jest ono wystarczające – mówi Cezary Szymczak. – Efektem tej całej sytuacji są również wydłużające się czasy rozpatrywania wniosków klientów o wsparcie, ponieważ nie mają oni dużej poduszki finansowej, w związku z czym bardzo pilnie na nie czekają. Jednak czas rozpatrywania wniosków jest bardzo długi i to tym bardziej może spowodować, że branża będzie szybko chyliła się ku upadkowi.

Zobacz także: Zobacz też: Podcinanie końcówek a porost włosów. Agnieszka Staszak komentuje

Dostawcy produktów dla branży fryzjerskiej uruchomili akcję Fryzjerzy Fighterzy, która pozwoli wesprzeć ją w szybkim powrocie do działania i przekaże za darmo 100 tys. farb dla fryzjerów, aby mogli jak najszybciej rozpocząć swoje działania.

bDRQUugt

Salony będą mogły wznowić działalność pod pewnymi wymogami. Obowiązkowe będą maseczki i rękawiczki, a jeżeli salon ma więcej stanowisk, będzie musiał zainwestować w przegrody oddzielające poszczególnych klientów od siebie, co może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Część zakładów będzie zmuszona ograniczyć liczbę jednocześnie obsługiwanych klientów, co zmniejszy ich przychody. Przy niezmienionych kosztach może to się przełożyć na wzrost cen usług.

Myślę, że dochody salonu się zmniejszą ze względu na fakt, że będą obostrzenia związane z liczbą pracowników oraz odstępami między stanowiskami. Salony, które mają mniejszy metraż, będą więc musiały zrezygnować z części z nich, co spowoduje mniejszą liczbę klientów – potwierdza Dominik Podwika, trener marki RICA, właściciel Podwika Studio we Wrocławiu. – W naszej branży często się zdarza, że pracujemy w tym samym czasie przy dwóch klientach, więc kiedy zmniejsza się obrót, najlepszym rozwiązaniem jest podnieść ceny za usługi, ale z drugiej strony nie wiemy, czy to nie zniechęci klientów, choć dopytują się oni o termin otwarcia salonu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDRQUugu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDRQUugO
Źródło:
Newseria
KOMENTARZE
(20)
lysy
11 miesięcy temu
staje przed lustrem z maszynka i po 10 minutach znow wygladam jak facet, koszt maszynki 100 zl, nie mam pojecia ile razy juz sie zwrocila
ministrant
11 miesięcy temu
Po otwarciu kościołów strzyżenie owieczek bez zmian
Jacek
11 miesięcy temu
Moja fryzjerka przed koronawirusem zarabiała dziennie 400-500zł. Nie ma żadnej poduszki finansowej? Śmieszne. Bo ja zarabiam dziennie 130zł i mam.
bDRQUugP
Bicz Boży
11 miesięcy temu
Czyli mam rozumieć, że zakłady fryzjerskie nie mają żadnych oszczędności? To jak one funkcjonują? Od pierwszego do pierwszego? Zamknąć! Firma która nie przynosi dochodów to nie firma.
privat
11 miesięcy temu
Konieczność zakupu rękawiczek jednorazowych dla klientów, maseczek, dodatkowych środków dezynfekujących, fartuchów jednorazowych i jednorazowych przykryć na fotele dla klientów, proponuję zajrzeć na strony oferujące te rzeczy i sprawdzić o ile jednostkowo wzrośnie koszt usługi. Jak najbardziej rozumiem salony które wprowadzą kilku złotową opłatę higieniczną. Wiadomo że mogą znaleźć się czarne owce windujące cenę o 25% lub więcej nie mniej jednak dodatkowa opłata w wysokości 3 do 5 zł może być jak najbardziej uzasadniona aby pokryć koszty zakupu dodatkowych środków.
Najnowsze komentarze (20)
Kris
11 miesięcy temu
Słyszałem, że zakłady dentystyczne i fryzjerskie wprowadzają dodatkowe opłaty za dezynfekcję. Najlepiej niech wszelkie branże w kraju zwiększą ceny za produkty i usługi w celach dezynfekcyjnych. Wtedy będzie po równo i będzie sprawiedliwie.
gość
11 miesięcy temu
Jak to dobrze, że umiem się SAM strzyc. :)))
Kolo
11 miesięcy temu
No pewnie trzeba odrobić straty ludzie sami będą się obcinać to oczy otworza
dsjs
11 miesięcy temu
u mnie w mieście też było kilku jak nie więcej co robili po kryjomu, z czegoś kase muszą mieć, ale jakim kosztem
Typ
11 miesięcy temu
Większość tyh " fachowców " to mistrzowie jednej fryzury. Zawyżone ceny, dziwne wystroje... artyści samozwańczy. Nie wszyscy . Jednak niestety większość.
ffd
11 miesięcy temu
Czas powrócić do starej dobrej maszynki, koszt fryzjera wynosi wtedy ok 20 minut roboty i kasa w kieszeni.
avvvvvv
11 miesięcy temu
Powinni ceny 200 % podnieść, , jestem z nimi.
Krystyna
11 miesięcy temu
Od 25 lat sama skracam włosy mężowi.Maszynkę ostatnio zmieniłam na nowszy model.Zapłaciłam w promocji 90 złoty..
bDRQUugH
Marek
11 miesięcy temu
Skoro 60% klientów twierdzi że tarcza nie wystarcza,to niech klient teraz dołoży.
emeryt
11 miesięcy temu
Szukałem fryzjerki w necie aż znalazłem , bezproblemowo obcięty do tego sexik . Po co mi salon fryzjerski ja zadowolony ona zadowolona , dziennie zarabia z póltora tysiaka. Władza nawet nie wie jak poszła na rękę wielu branżom
jot23
11 miesięcy temu
I jeszcze w tym kraju takie informacje was bulwersują? Amnezja!
ego.
11 miesięcy temu
Czas rozpatrywania jest długi w Warszawie u Czaskoskiego.
Jacek
11 miesięcy temu
Moja fryzjerka przed koronawirusem zarabiała dziennie 400-500zł. Nie ma żadnej poduszki finansowej? Śmieszne. Bo ja zarabiam dziennie 130zł i mam.
Tomek
11 miesięcy temu
Ok, niech przerzuca troche koosztow na klientow ktorzy tez maja teraz problemy finansowe I zobaczymy jak dlugo pociagna, przyjdzie tylko ten co naprawde musi. To jak oni funkcjonuja ze maja od pierwszego do pierwszego, to juz swiadczy o jakosci ich uslug. Zazwyczaj laski po zawodowkach albo jakims kursie z yt. Reszta sie obroni. A, po drugie niech powiedza ille na czarno ppracowalo w tym okresie a bylo tego sporo
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić