Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|
aktualizacja

Chciał kupić "akcje Orlenu". Mężczyzna stracił ogromne pieniądze

13
Podziel się:

To był smutny urlop dla 69-letniego mężczyzny, który wypoczywał w Kazimierzu Dolnym. Mężczyzna stracił 10 tysięcy złotych chcąc zainwestować w rzekome "akcje Orlenu". To oczywiście było oszustwo. Mężczyzna najpierw odpowiedział na fałszywe ogłoszenie, a następnie postępował zgodnie z instrukcjami oszustów.

Chciał kupić "akcje Orlenu". Mężczyzna stracił ogromne pieniądze
Chciał kupić "akcje Orlenu". Mężczyzna stracił ogromne pieniądze (Policja)

W środę (27 lipca) 69-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego, przebywający z żoną na wczasach w Kazimierzu Dolnym, poinformował policjantów, że w wyniku działania oszustów stracił prawie 10 tysięcy złotych.

Z relacji zawiadamiającego wynika, że zaczęło się od ogłoszenia w internecie o łatwym i szybkim zarobku na rzekomych "akcjach Orlenu". Z ogłoszenia, zawierającego zdjęcia kierownictwa spółki wynikało, że można zarobić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. 69-latek postanowił nabyć więc trochę akcji.

Potem zadzwonił pod podany w ogłoszeniu numer i w rozmowie z kobietą, która odebrała telefon dowiedział się, że musi zainwestować minimum tysiąc złotych. Postanowił zaryzykować i przelał żądaną kwotę na podane przez rozmówczynię konto. Co gorsze, wcześniej, za jej namową, zainstalował sobie na telefonie aplikację do bankowości internetowej.

Jak relacjonuje policja, po kilku godzinach do 69-latka zadzwonił mężczyzna, który poinformował go, że chcąc inwestować dalej, musi zainstalować na telefonie aplikację QuicSupport. Jest to zdalna pomoc techniczna, która używana prawidłowo i w słusznej sprawie, pozwala świadczyć np. zdalną pomoc techniczną w przypadkach kiedy użytkownik udostępniający zdalny dostęp do swojego komputera nie jest obyty z jego obsługą.

Mieszkaniec województwa wielkopolskiego, instalując tę aplikację, nieświadomie umożliwił jednak dostęp do swojego telefonu oszustom. Dodatkowo zrobił zdjęcia swojego dowodu osobistego oraz karty do bankomatu i również wysłał fałszywemu doradcy.

Gdy rozmówca zaczął się domagać hasła do internetowego konta bankowego, 69-latek nabrał podejrzeń co do jego zamiarów. Zgodził się podać tylko jednorazowe hasło i zakończył rozmowę.

Mężczyzna stracił majątek

Gdy zalogował się powtórnie na swoje konto, odkrył, że 9 tysięcy złotych zostało przewalutowane na dolary w banku poza granicami Polski. Natychmiast skontaktował się z obsługą swojego banku, która poleciła mu zablokować konto oraz unieważnić dowód osobisty i kartę do bankomatu, aby zapobiec kolejnym transakcjom, w tym np. zaciągnięciu pożyczki. W sumie 69-letni mieszkaniec Wielkopolski stracił blisko 10 tysięcy złotych.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Paul86
2 tyg. temu
Czego to ludzie nie wymyślą. W życiu bym nie wpadł, że akcje nabywa się przez ogłoszenie.
Znowu
2 tyg. temu
Zdjęcie ilustracyjne zgodnie z tradycją o2 jest bez sensu. Jaki związek z tą sprawą ma czapka policji drogowej i sama drogówka? Może ktoś w o2 zacznie kiedyś myśleć? Może?
xyz
2 tyg. temu
Na FC sam prezydent reklamuje akcje orlenu!
gfgff
2 tyg. temu
tez straciłem 10 tys kupując RTX 3090
ubawiony
2 tyg. temu
Głupich i naiwnych nie sieją.Sami się rodzą
Stary
2 tyg. temu
Najlepsza w tym wszystkim jest słotfotka z czapką milicjanta z drogówki . Jak się okazuje poznańskie pyry są równie głupie jak buraki lubelaki czy Jędrusie ze skalistego Podhala , wnukowie dziadków z Wehrmachtu z Pomorza Śląska i przesiedleńców z za Buga. Edukacja ekonomiczna zerowa ale za to religia i dzieła Wyszyńskiego i JP2. Co to jest stopa procentowa, oprocentowanie, odsetki od kapitału, czym jest stopa procentowa i zgoda na windykację taką a nie inną. Co to jest weksel. To i widać skutki
1/4inteligent
2 tyg. temu
Jednego dnia zgłosiłem na Facebooku około 10 takich ogłoszeń, firmowanych za każdym razem innym portalem ...
TKJ
2 tyg. temu
Przez masowe oszustwa i wyłudzanie danych nawet jak dzwonią do mnie z banku nie wiem czy to faktycznie z banku bo przestępcy potrafią zrobić tak że wyświetla się dowolny numer, inny niż ten z którego dzwonią. Ważne sprawy załatwiam tylko w placówce, ewentualnie na moim laptopie/telefonie na którym nie mam podejrzanych aplikacji ani wirusów. Jak się chce coś załatwić telefonicznie to najlepiej samemu zadzwonić.
Kazifornicati...
2 tyg. temu
W Kazimierzu akcje paliwowych koncernów sprzedają wróżbitki cyganki z rynku. Ja kupiłem akcje Exon i BP.
Babcia
2 tyg. temu
Jak można być tak głupim i naiwnym,gdzie codziennie w mediach ostrzegają przed takimi oszustami.Mam 67 lat I nie wyobrażam sobie,abym się tak dała nabrać.
bbcpl
2 tyg. temu
i te reklamy masowo sa wyswietlane na facebook'u a po zgloszeniu oszutwa facebook ich nie usuwa.
fakt
2 tyg. temu
Biedny jest czlowiek ,ktory pozada wielu rzeczy.
taka prawda
2 tyg. temu
o łatwym i szybkim zarobku, i to juz powinno wystarczyc za komentarz, chciwych mi nie szkoda, przez głupote i chciwosc dziadek stracil troche kasy, nikt normalny nie uwierzy w czarodziejski sposób na łatwe miliony
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić