Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Mocna reakcja. Chiny ogłaszają sankcje wobec USA

272

Rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował się wprowadzić w kraju zakaz pobierania aplikacji Tik Tok i WeChat. Chiny nie pozostawiły tych działań bez odpowiedzi. Władze kraju ogłosiły plan sankcji, które zamierza nałożyć na firmy z USA.

Mocna reakcja. Chiny ogłaszają sankcje wobec USA
Chiny nakładają sankcje na Stany Zjednoczone (Getty Images, Pool)

Chiny rozpoczęły wprowadzanie ograniczeń dla zagranicznych firm już dzień po ogłoszeniu decyzji Departament Handlu USA. Nowe zasady umożliwiają Chińczykom sankcjonowanie amerykańskich podmiotów, jeśli tylko uznają to za korzystne dla własnej gospodarki.

Tik Tok i WeChat zakazane w USA. Zemsta Chin

"TRT World" podaje, że chińskie Ministerstwo Handlu nie ujawniło na razie listy amerykańskich podmiotów, które mogą stać się ofiarami sankcji. Przedstawiciele ministerstwa wyjaśnili jedynie, że nowy system ma chronić suwerenność, bezpieczeństwo i interesy ich kraju.

(Sankcje będą dotyczyły podmiotów, które – przyp. red.) szkodzą suwerenności narodowej Chin, bezpieczeństwu i interesom rozwojowym, naruszającym międzynarodowe zasady gospodarcze i handlowe na szczeblu międzynarodowym – cytuje treść oświadczenia Ministerstwa Handlu "TRT World".

Sankcje zostały wymierzone w amerykańskie podmioty gospodarcze, a także osoby fizyczne. Mogą obejmować zakaz handlu i inwestycji na terenie kraju oraz sprowadzania do Chin personelu lub sprzętu.

Zobacz także: Zobacz też: Tik Tok będzie zakazany? "Ameryka prowadzi grę. Jesteśmy za wolnością"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić