Wróć na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Zagraniczne marki wspierają osoby LGBT. Polskie? "Boją się"

20
Podziel się

Wielkie, światowe marki bez żadnych obaw wspierają społeczność LGBT. A jak to wygląda w Polsce? "U nas nawet tęczowe logo jest uznawane za prowokację" - mówi specjalista ds. marketingu.

Światowe marki wspierają osoby LGBT. W Polsce panuje strach
Światowe marki wspierają osoby LGBT. W Polsce panuje strach (PAP)
bCYKgnfV

Levi's, Coca-Cola, Apple, Google, Netflix, Zalando - lista międzynarodowych marek, które nie kryją wsparcia dla osób LGBT, jest bardzo długa. W Polsce podobne firmy można policzyć na palcach jednej ręki.

Podczas sponsorowanego przez Grupę Żywiec koncertu "Męskie Granie" artyści w pewnym momencie rozwiesili tęczowe flagi - gest miał symbolizować poparcie dla społeczności LGBT. Szybko pojawiły się apele prawicowych środowisk, by bojkotować produkty firmy.

Zapowiedzi "bojkotu konsumenckiego" skierowano też w stronę serwisu Zalando. Firma wraz z Kampanią Przeciw Homofobii ruszyła z reklamami, które mają wspierać środowiska LGBT.

bCYKgnfX

Obejrzyj: Tik Tok będzie zakazany? "Ameryka prowadzi grę. Jesteśmy za wolnością"

Z okazji Miesiąca Dumy, zwykle w czerwcu, zagraniczne firmy często zmieniają swoje logo w mediach społecznościowych na tęczowe. Inne promują w tym czasie swoje produkty w tęczowych barwach.

Tak zrobiła na przykład Ikea, która sprzedawała tęczowe torby na zakupy. Niektóre pokazują nieheteronormatywność w reklamach, jak np. Gillette, wypuszczając spot, którego bohaterem był transpłciowy nastolatek.

A co z polskimi markami? Z reguły szefowie marketingu dużych firm uznają popieranie LGBT za mocno ryzykowne.

bCYKgngd

Jesteśmy firmą tolerancyjną, otwartą. Pracuje u nas dużo osób z tego środowiska. Ale stwierdziliśmy, że na razie nie będziemy się angażować. Nasze społeczeństwo jest po prostu zbyt spolaryzowane. Jest zbyt dużo negatywnych emocji związanych z LGBT - słyszymy w biurze marketingu dużej polskiej firmy.

Polskie marki obawiają się, że mogą więcej stracić niż zyskać na takich kampaniach. Do tej pory nie przywiązywały tak dużej wagi do wartości i tym bardziej nie komunikowały ich na zewnątrz - powiedział money.pl Piotr Grządziel, ekspert od brandingu i partner zarządzający w firmie MagnaTalenta.

Bojkoty konsumenckie w Polsce nie działają, ale polskie marki i tak wolą nie ryzykować. "Prędko to się nie zmieni, skoro nawet tęczowe logo jest u nas uznawane za polityczną prowokację" - powiedział anonimowo doświadczony specjalista ds. marketingu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bCYKgngy
KOMENTARZE
(20)
?????
miesiąc temu
Polskie firmy się nie boją,Polskie firmy tego nie chcą, a dlaczego? Dlatego że są "nie angielskie, nie kreolskie ale Nasze, Nasze Polskie"
kodeks karny
miesiąc temu
ja jestem jak najbardziej za równouprawnieniem i uważam że każdy ma prawo do życia w spokoju i poszanowaniu i należy piętnować wszelkie akty wandalizmu , wulgaryzmu ,przemocy jednak nie życzę sobie cudaków na ulicach i w przestrzeni społecznej , uważam jednak że od osądu sytuacji jest Policja i Sądy a jeśli jest potrzeba sprowadzenia gagatków na ziemię to muszą być odpowiednie rozporządzenia aby każdy czuł respekt a nie wyrabiał komedię to co wyczyniają teraz ci z LGBT , nie ma nic wspólnego z prawem równouprawnieniem i tyle
PITER
miesiąc temu
Panie porządny (moderatorze)!!! Co mam napisać, żebyś zabrał łapy od przycisku "Usuń komentarz"??!!!!
bCYKgngz
Obojniaki
miesiąc temu
Rafał to ty?
Beka🤣
miesiąc temu
A ten obojniak na barierce to też zachodnią firma🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Najnowsze komentarze (20)
kiju
miesiąc temu
nigdy już nie kupię nic od Levi's, Apple czy Zalando , Coca-Coli i tak nie piję bo to syf , Netflixa wyp... a Google zmienię na inną przeglądarkę no i Żywca nigdy nie wezmę do ręki żeby jej sobie gów... nie pobrudzić ,
vvv
miesiąc temu
moja firma nie wspierała, nie wspiera i nie będzie wspierać nawet gdyby były nakazy z Brukseli
stiv
miesiąc temu
BO TO JEST REKLAMOWANIE I ZACHECANIE
Silnik
miesiąc temu
A Michał Wiśniewski też wspiera lgbt czy bezprawnie wykorzystali tekst utworu....?
Tom
miesiąc temu
No wspierają bo mają z tego zyski, tak to by ich olały.
ez1e
miesiąc temu
Ronta europejskie licytacje komornicze, polecam w dobie korona kryzysu :)
Tomek
miesiąc temu
Podaliscie tylko 6 marek...podajcie ta liste chetnie zobacze te marki
Ilona
miesiąc temu
Ratusz to nie zagranica!!!!
bCYKgngr
Hit
miesiąc temu
Ja mam pomysł na taki produkt spożywczy lody o smaku kału byłby hit
Szczecin!
miesiąc temu
BRAWO SZCZECIN!!!
Bastard
miesiąc temu
Soros już wystarczająco wspiera, korporacje globalne wspierają po co Polak ma dopłacać do tego co ma za cel ich zniszczenie ?
Bogu
miesiąc temu
Równouprawnienie to równouprawnienie, a nie jakieś wyjątki dla wyjątków!!! Poza tym każdy ma prawo wspierać co chce, a nie to na co akurat jest moda !!! To czy lubisz lizać c..., czy wolisz ssać k... to Twoja sprawa, tylko po co w tym wychodzić na ulicę i na siłę próbować zainteresować tym innych??
Troll
miesiąc temu
I tu cię mam bocie nie znasz słowa obojniak co niema w systemie co😳
Beka🤣
miesiąc temu
A ten obojniak na barierce to też zachodnią firma🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić