PILNE! Przyszłość TVN w rękach Andrzeja Dudy. Prezydent zabrał głos

156

W piątek sejmowa komisja kultury niespodziewanie wznowiła prace nad ustawą "Lex TVN". Po południu została ona przegłosowana i teraz trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który zabrał już głos w tej sprawie.

PILNE! Przyszłość TVN w rękach Andrzeja Dudy. Prezydent zabrał głos
Andrzej Duda (AKPA)

Wirtualna Polska kontaktowała się w tej sprawie z prezydenckim ministrem Pawłem Szrotem. Udzielił on zdawkowej odpowiedzi.

Pan prezydent podejmie decyzję, kiedy nadejdzie stosowny czas. Kiedy? Czekamy, aż ustawa wpłynie na biurko pana prezydenta - przekazał Szrot na gorąco po głosowaniu w Sejmie.

Zaznaczył również, że to jedyny komunikat Pałacu Prezydenckiego w tej sprawie. Zdradził jednocześnie, że prezydent "analizuje sytuację", a "na decyzję ma 21 dni".

Co ciekawe, to właśnie Szrot jako pierwszy z otoczenia głowy państwa mówił we wrześniu br., że prezydent zawetuje "lex TVN".

Mało tego. Sugerował to również sam Andrzej Duda. Jeżeli dotrzyma publicznych deklaracji, to użyje w tej sprawie weta. A jeśli nie?

Będziemy rozmawiać - mówią enigmatycznie przedstawiciele PiS, cytowani przez WP.

W końcu głos zabrał sam prezydent. - Ta ustawa musi trafić na biurko prezydenta, nie trafiła, nie została jeszcze przesłana. Będzie przez nas poddana analizie i odpowiednia decyzja zostanie podjęta. Ja już mówiłem na temat tego, z jakiego punktu widzenia będę tę ustawę oceniał i taką decyzję podejmę - przekazał Duda, cytowany przez PAP.

Podkreślił też, że Konstytucja daje mu "różne możliwości", w tym weto. - Prezydent może każdą ustawę podpisać, to prerogatywa prezydencka - spostrzegł.

Każdą ustawę może skierować do ponownego rozpatrzenia w Sejmie, co się nazywa wetem prezydenckim albo każą ustawę skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli będzie miał wątpliwości co do zgodności jej postanowień z Konstytucją - dodał.

"Lex TVN". Zaskoczenie w Sejmie

W piątek większość sejmowa wręcz w błyskawicznym tempie przeforsowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, tzn. "lex TVN". Doszło do tego dość niespodziewanie.

Szeregowi posłowie klubu PiS mówią WP, że... o planach kierownictwa dowiedzieli się z mediów. Jeszcze bardziej zaskoczona była opozycja, a także stacja TVN, w którą najmocniej uderza ta ustawa.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić