Co nauczyciele robią podczas wakacji? ''To odpoczynek dla uczniów, a nie nas''

82

Zazdrościcie ''dwumiesięcznej laby''? — Wakatów jest pełno — odpowiadają nauczyciele i w rozmowie z ''Gazetą Wyborczą'' wyjaśniają, jak spędzają lipiec i sierpień. Niektórzy dorabiają, żeby podreperować domowy budżet, inni szukają nowego zajęcia. Do tego dochodzą liczne obowiązki, do których nauczyciele są zobowiązani mimo wakacji.

Co nauczyciele robią podczas wakacji? ''To odpoczynek dla uczniów, a nie nas''
Wakacje to czas dwumiesięcznej laby? Nauczyciele zaprzeczają (Pixabay, Superbelfrzy)

Wielu osobom praca nauczyciela wydaje się być spełnieniem marzeń. Chociaż przedstawiciele tego zawodu często narzekają na niskie zarobki, to przecież mają tylko kilka godzin lekcyjnych dziennie w ciągu roku szkolnego, a potem ''dwumiesięczną labę''.

Nauczyciele starają się walczyć ze szkodliwymi stereotypami i podkreślają, że dwumiesięczne wakacje to fikcja. A tych, którzy im zazdroszczą, zapraszają do pracy w zawodzie, bo wakatów nie brakuje. Temat poruszyła ''Gazeta Wyborcza''.

Przez cały lipiec w mojej szkole (uczę w ponadpodstawowej) trwa rekrutacja. Kiedyś szło to szybciej, ale ostatnio ten proces coraz bardziej się rozciąga. Należę do komisji rekrutacyjnej. W tym roku zgłosiłam się do pracy w niej przez trzy dni w lipcu. Ale moje koleżanki działają w niej nawet do końca lipca - opowiada ''Wyborczej'' pani Wioleta, nauczycielka z Dolnego Śląska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mateusz Damięcki o zmianie priorytetów po skończeniu 40-ki: "Teraz mocno się zastanawiam, komu poświęcam swój czas"

Nauczycielka podkreśla, że praca podczas urlopu nie jest dodatkowo płatna. Ponadto powszechne przekonanie o dwumiesięcznym wypoczynku jest mocno przesadzone, bo nauczyciele już w drugiej połowie sierpnia muszą być w gotowości.

W tym czasie m.in. prowadzą egzaminy poprawkowe, ustalają plany lekcji, uczęszczają na szkolenia, zapoznają się z nowymi wytycznymi Ministerstwa Edukacji czy też uczestniczą w radach pedagogicznych.

Co nauczyciele robią podczas wakacji?

Odpowiedź na to pytanie można poznać m.in. czytając komentarze na grupach nauczycielskich na Facebooku. O wakacyjne zajęcia nauczycieli regularnie pyta też ''Głos Nauczycielski''. I tu zaskoczenia nie ma, bo co roku największą popularnością cieszą się te same odpowiedzi.

Wielu nauczycieli wyznaje, że czas letniego urlopu wykorzystuje, by rozejrzeć się za nową pracą. Inni - szukają pracy dodatkowej.

Nauczyciele podczas wakacji wyjeżdżają za granicę na zbiórki owoców i warzyw, pracują w hotelach czy sklepach, opiekują się dziećmi lub starszymi osobami, sprzątają. Żadnej pracy się nie boją. I starają się zadać kłam stwierdzeniu, że mają dwa miesiące na błogi relaks.

Wakacje to odpoczynek dla uczniów, a nie nauczycieli. To krzywdzący stereotyp, powtarzany bardzo często, że och, jakimi szczęściarzami są nauczyciele, bo przysługują im "dwa miesiące wakacji" - podkreśla w rozmowie z ''Wyborczą'' Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Z ankiety przeprowadzonej przez ''Głos Nauczycielski'' wynika, że ponad 60 proc. nauczycieli ''często lub bardzo często'' zastanawia się nad zmianą zawodu.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić