Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Co z wakacjami? Kolejny kraj otwiera granice. Już od połowy czerwca

154

Niemiecki rząd planuje znieść ograniczenie podróży zagranicznych dla swoich obywateli. Już od połowy czerwca ma on przestać dotyczyć 31 europejskich krajów. To realizacja zapowiedzi jeszcze z końca kwietnia.

Ruch na granicy polsko-niemieckiej jest wciąż ograniczony
Ruch na granicy polsko-niemieckiej jest wciąż ograniczony (Getty Images)

Jak donosi niemiecka agencja DPA, rząd w Berlinie planuje znieść ograniczenia w podróży obywateli do 31 krajów Europy. Są to kraje Unii Europejskiej, Wielka Brytania oraz cztery państwa, które nie znajdują się w UE, ale są członkami strefy Schengen - Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein.

Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść w środę. Jest to potwierdzenie zapowiedzi rządu z końca kwietnia, kiedy zdecydowano o przedłużeniu ograniczeń w podróżach zagranicznych do 14 czerwca. Ograniczenia nie oznaczały, co prawda, oficjalnego zakazu, jednak kierowali się nim przewoźnicy międzynarodowi oraz biura turystyczne.

Koronawirus a otwarcie granic

Od 15 czerwca mają zostać również otwarte granice dla obywateli tych państw. Podobne zmiany zapowiadał w zeszłym tygodniu szef niemieckiego MSZ, Heiko Maas, który podkreślał jednak, że wszystko zależne jest od utrzymania się trendu spadkowego w epidemii koronawirusa. Niemcy są (poza Rosją) najbardziej ludnym krajem Europy, a ich obecność może pomóc wskrzesić europejski rynek turystyczny.

O tym jednak, czy wyjazd za granicę będzie możliwy, zdecydują inne kraje. Na przykład Hiszpania, zadecydowała o przedłużeniu obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla przybyszy z innych krajów do 1 lipca. Turystów z obcych państw na razie nie wpuszcza też Francja.

Podobnie postępuje Polska. O pełne otwarcie małych przejść granicznych apelowali wczoraj do polskiego rządu marszałek województwa zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz oraz sekretarz landu Brandenburgia Jutta Jahns-Böhm.

Z kolei kraje skandynawskie, Austria oraz Czechy najprawdopodobniej przywrócą swobodny ruch graniczny z Niemcami. Od 3 czerwca granice z krajami UE chce też otworzyć włoski rząd.

Zobacz także: Sytuacja na polsko-niemieckiej granicy. Nagranie z kamery samochodowej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić