Kosma Szczepaniak| 

Co z wakacjami 2020? Gdzie na wakacje? Te kraje planują otwarcie granic

9

Wielu Polaków zastanawia się, gdzie będzie można spędzić wakacje w tym roku. I choć wielu z nas zapewne zdecyduje się na pobyt krajowy, to państwa żyjące z turystyki planują otwarcie granic i przyjmowanie turystów z innych państw.

Które kraje planują przyjąć turystów w 2020 roku?
Które kraje planują przyjąć turystów w 2020 roku? (Materiały prasowe)

Do otwarcia granic Polski został jeszcze przynajmniej miesiąc. Zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie niż teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - mówiła wicepremier Jadwiga Emilewicz w Polsat News.

Minister rozwoju zdradziła również, że o takim terminie otwarcia granic myśli też kilka innych państw z Europy. Przekazała, że polski rząd się z nimi kontaktuje, a ostateczna decyzja będzie uzależniona od tego, w jakim kierunku rozwinie się pandemia koronawirusa.

Wakacje 2020. Które kraje otwierają granice?

Zalecenie Unii Europejskiej. Według nich każdy kraj będący członkiem Wspólnoty będzie indywidualnie podejmował decyzję o przyjęciu turystów w tym sezonie wakacyjnym. Aby było to możliwe, państwa muszą podjąć dwie decyzje - pierwszą o samym otwarciu granic, a drugą o zlikwidowaniu obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Jak wygląda sytuacja w krajach odwiedzanych przez Polaków najchętniej? Grecja otwiera granice od 1 lipca. W połowie maja w Grecji otworzono 500 plaż. Od poniedziałku, 18 maja, można już podróżować po Grecji kontynentalnej i po Krecie, a od 25 maja będzie możliwa podróż między greckimi wyspami. Chorwacja chce być z kolei liderem tegorocznych wakacji w Europie i jako jeden z pierwszych krajów otworzy granice. Proces ten ma się odbywać stopniowo, od końca maja. Plany nie obejmują jednak na razie polskich turystów.

Włoski rząd chce już od 3 czerwca otworzyć granice kraju dla turystów z Unii Europejskiej. W tym punkcie rozporządzenia najważniejsze jest to, że osoby, które przyjadą do Italii, nie będą musiały przejść 14-dniowej kwarantanny. To oznacza otwarcie turystyki tuż przed sezonem letnim. Bardzo możliwe, że Polscy turyści będą mogli również skorzystać z wakacji w popularnej Gruzji - tam granice mają być otwarte od 1 lipca.

Najciężej sytuacja wygląda w Hiszpanii. Ten kraj bardzo mocno odczuł skutki koronawirusa, jednak turystyka jest bardzo ważnym elementem gospodarki tego kraju. Granice w Hiszpanii mogą zostać otwarte pod koniec czerwca, przynajmniej tak zapowiada ministerstwo turystyki. Wszystko zależy jednak od tego, jak postępować będzie w kraju epidemia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić