Coraz częstszy widok na cmentarzu. Możemy się spodziewać interwencji administracji

12

Wszyscy staramy się, żeby jak najlepiej przygotować groby naszych bliskich na dzień Wszystkich Świętych. Porządkujemy, czyścimy, niektórzy decydują się nawet na drobne prace, jak odnowienie liter na płycie nagrobkowej. Jest jednak pewne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej z nas, a mało kto zdaje sobie sprawę, że może nie być w pełni legalne.

Coraz częstszy widok na cmentarzu. Możemy się spodziewać interwencji administracji
Regulamin określa m.in. to, jak powinien wyglądać pomnik i jakie kwiaty można zasadzić na cmentarzu (Licencjodawca, Ewa Sas)

Praktycznie na każdym cmentarzu, a zwłaszcza na większych nekropoliach, zauważyć możemy ławeczki postawione przy grobie. Bez wątpienia się przydają - żeby usiąść i odpocząć, powspominać bliskich, ale też odłożyć rzeczy, które mamy ze sobą - znicze, wieńce, czy też przybory do sprzątania. Bywa też, że taka ławeczka jest wyposażona w niewielki schowek, w którym możemy przechować narzędzia do sprzątania albo wkłady do zniczy.

Ławeczki są dostępne na rynku w różnych modelach i cenach - również tych bardziej przystępnych. Ich instalację na cmentarzu oferuje też wiele firm, które na co dzień zajmują się sprzątaniem grobów. I chociaż rozwiązanie to może się nam wydać bardzo praktyczne, to nie znaczy że jest legalne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sposoby na "cmentarne hieny". Z nagrobka już nic nie zniknie

Każdy z cmentarzy dysponuje swoim regulaminem, a w nim jest określone to, jak możemy zagospodarować otoczenie grobu. O tym, gdzie możemy ustawić ławkę, decyduje chociażby wielkość kwatery, jaka została nam udostępniona. Ławeczka nie może zostać zainstalowana poza jej granicami. Nie może też utrudniać przejścia do innych grobów w okolicy.

Ławeczka może zniknąć

Jeśli ławeczka, którą ustawiliśmy, okaże się być sprzeczna z regulaminem cmentarza, może zostać usunięta przez służby porządkowe. Dlatego zanim ją zainstalujemy, dobrze jest zajrzeć do administracji cmentarza i o to zapytać. Bo w momencie ustawiania ławeczki zapewne nikt nas nie powstrzyma, ale dzięki wizycie w administracji będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko zgodnie z przepisami.

Kolejnymi kwestiami, które powinniśmy uzgodnić z administracją jest np. wymiana pomnika. To może zaskoczyć, ale cmentarze mają swoje ustalenia odnośnie tego, jak powinny wyglądać nagrobki czy nawet rośliny, jakie wolno sadzić na cmentarzu. To ma pomóc zadbać o estetykę nekropolii.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić