GGG| 
aktualizacja 

COVID-19. To rewolucja. Wyniki badań naukowców z Adaptive Biotechnologies

131

Rewolucja w testach na wykrycie przebytej infekcji w przeszłości. Okazuje się, że testy na obecność przeciwciał nie są do końca dokładne. Przebadano ich zamienniki, które wypadają lepiej.

COVID-19. To rewolucja. Wyniki badań naukowców z Adaptive Biotechnologies
Zdjęcie poglądowe (PAP, EPA, FREDERIC ANDRIEU)

Zaskakujące wyniki badań z Wielkiej Brytanii. Naukowcy sprawdzili tam skuteczność działania testów na wykrycie przeciwciał po przebytej infekcji koronawirusa. Badanie przeprowadzono na grupie 70 osób, które około dwa miesiące wcześniej były zakażone. Badacze otrzymali wynik, który może zaskakiwać.

Okazało się, że testy na przeciwciała nie są aż tak skuteczne. 16 osób z przebadanych 70, czyli około 23 proc. otrzymało błędny, negatywny wynik. Badacze znaleźli inny, ich zdaniem bardziej skuteczny test. Ten wykrywa w organizmie komórki T, które mają pamięć immunologiczną. Test pomylił się zaledwie dwukrotnie na tej samej grupie osób, czyli był nieprecyzyjny dla około 3 proc. badanych

To ma sens. Powszechnie wiadomo, że przeciwciała słabną, ale komórki T mają pamięć immunologiczną - powiedział dr Peter Hotez, specjalista od chorób zakaźnych z Baylor College of Medicine.

Adaptive Biotechnologies planuje komercyjne wprowadzenie testów. Dystrybucja miałaby się rozpocząć pod koniec listopada. Firma planuje również ubiegać się o zezwolenie na stosowanie ich w sytuacjach nadzwyczajnych od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Nie wiadomo, czy komórki T chronią kogoś przed powtórnym zakażeniem.

Na całym świecie odnotowano już ponad 51 milionów zakażeń koronawirusem. Krajem najbardziej dotkniętym są Stany Zjednoczone, skąd pochodzi ponad 10 milionów przypadków. Na całym świecie zmarło już ok. 1,260 mln zakażonych.

Zobacz także: Oświadczenie twórców eksperymentalnej szczepionki. "Nie występują poważne skutki uboczne".
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić