Czy szczepionki obniżają poziom plemników? Opublikowano wyniki badań

2

Na całym świecie codziennie wielu mężczyzn szczepi się preparatami od Pfizera i Moderny. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, czy szczepionki wpływają na poziom plemników w ich nasieniu.

Czy szczepionki obniżają poziom plemników? Opublikowano wyniki badań
Czy szczepionki obniżają poziom plemników? (Getty Images, Joe Raedle)

Szczepionki przeciwko koronawirusowi zostały sprawdzone pod kątem wielu aspektów. Naukowcy z Uniwersytetu w Miami skontrolowali, czy preparaty od Pfizera i Moderny mogą wpłynąć na poziom plemników w nasieniu mężczyzn. W badaniu wzięło udział 45 zdrowych ochotników. Porównano wyniki próbek pobranych przed pierwszą dawką z pobranymi 70 dni po przyjęciu drugiego zastrzyku.

Wyniki badania opublikowano w "The Journal of the American Medical Association". Okazało się, że nie u nikogo nie zauważono spadku liczby ani jakości plemników. Wynika to chociażby z faktu, że preparaty tworzone są z mRNA, a nie z żywego wirusa. Autorzy mają nadzieję, że powinno to złagodzić obawy mężczyzn, którzy z tego powodu sceptycznie podchodzili do kwestii szczepień.

Mamy teraz dowody, które powinny zapewnić, że ryzyko immunizacji narażania spermy jest bardzo niskie - powiedział dr David Cohen, dyrektor Instytutu Rozrodu Człowieka w Chicago.

Autorzy badania nie wykluczają faktu, że wyniki mogę być ograniczone. Mogłoby to wynikać z niskiej liczebności mężczyzn biorących w nich udział. Chętni byli w wieku od 18 do 50 lat, a mediana wieku wynosiła 28 lat. Wszyscy nie mieli wcześniej problemów z płodnością.

Zobacz także: Andrzej Duda napisał do Tadeusza Rydzyka. Krzysztof Gawkowski: to żenujące
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić