Do Kijowa wracają dyplomaci. Mówią, co się dzieje w mieście

Po wizycie swojego premiera do Kijowa Słowenia postanowiła otworzyć swoją placówkę dyplomatyczną w stolicy Ukrainy. W poniedziałek swoją pracę tam zaczął Chargé d'affaires Słowenii na Ukrainie Boštjan Lesjak. Jak opisuje, w mieście słychać alarmy i wybuchy w oddali, ale życie "jest w miarę spokojne".

Do Kijowa wracają dyplomaci. Mówią, co się dzieje w mieście
Do Kijowa wrócił dyplomata ze Słowenii (Twitter)

O decyzji ponownego otwarcia placówki dyplomatycznej w Kijowie poinformowało w poniedziałek Ministerstwo spraw zagranicznych Słowenii. Jak napisał resort na Twitterze, w poniedziałek do Kijowa przyjechał chargé d'affaires Słowenii na Ukrainie Boštjan Lesjak przyjechał do Kijowa i już zabrał się do pracy.

"W oddali słychać alarmy i wybuchy"

Na zdjęciach, którymi podzieliło się ministerstwo, widać dyplomatę obok ambasady Słowenii w Kijowie i pustą ulicę. Lesiak skomentował przy okazji obecną sytuację w stolicy Ukrainy.

Miasto jest puste, w oddali słychać alarmy i wybuchy, ogólnie jednak życie tych, którzy pozostają w stolicy, jest w miarę spokojne – cytuje dyplomatę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Słowenii.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ambasador pracuje w Rzeszowie

Według informacji ministerstwa ambasador Słowenii w Ukrainie Tomaz Menzin, który wyjechał z Kijowa na początku wojny, kontynuuje swoją pracę z Rzeszowa, gdzie pracuje również wielu innych ambasadorów akredytowanych na Ukrainie.

Lesjak, według słoweńskich mediów, jest podpułkownikiem w armii słoweńskiej. Był cywilnym członkiem misji obserwacyjnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w Ukrainie w latach 2015-2019 podczas konfliktu w Donbasie.

Dyplomaci opuścili Kijów

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę Kijów opuścili przedstawiciele większości ambasad. Kontynuują swoją pracę przeważnie ze Lwowa, część ewakuowała się do Polski i innych krajów zachodnich. Jednym z ambasadorów, który cały czas pozostaje na miejscu w Kijowie, jest polski dyplomata Bartosz Cichocki.

Zobacz także: Mocna strona Ukrainy w wojnie z Rosją. Nagranie artylerii w akcji
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić