Do WC chodzą pod opieką. Zarządzenie szkoły wzbudziło kontrowersje

15

Szkoła ograniczała uczniom i uczennicom dostęp do toalet w trakcie lekcji, w obawie przed... próbami samobójczymi dokonywanymi w zaciszu łazienki przez uczniów. W sprawie interweniowali politycy i lokalne media. Teraz władze IX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku publikują specjalne oświadczenie i proponują w nim korzystanie z łazienki podczas lekcji ze specjalną asystą.

Do WC chodzą pod opieką. Zarządzenie szkoły wzbudziło kontrowersje
szkolna łazienka/ zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, SARAWUT MEETHAM)

Kontrowersje do swobodnego korzystania z toalet w trakcie lekcji w IX LO w Gdańsku ciągną się od maja zeszłego roku. Jak informuje Dziennik Bałtycki, to sposób w jaki szkoła próbowała zareagować na próbę samobójczą jednego z uczniów.

Ograniczanie samotnych wyjść do łazienki miało zdaniem władz placówki zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości. Zasady korzystania z toalet określono nawet w specjalnym zarządzeniu wydanym przez szkołę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: O kurator znów głośno. "To mnie przeraża'

W sprawę zaangażowała się posłanka lewicy, Beata Maciejewska. Na swoim Twitterze przekonywała, że "Zapewnianie bezpieczeństwa nie może wiązać się naruszaniem godności. Szkoła powinna uczyć zrozumienia potrzeb i szacunku do własnego ciała". Kontrolę w szkole zapowiedziała także wiceprezydentka Gdańska, Monika Chabior:

Podjęłam decyzję o rozpoczęciu kontroli w placówce w zakresie współpracy dyrekcji szkoły z organami placówki, w tym Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim. Działanie to uzupełnia już podejmowane czynności, takie jak mediacje realizowane wśród członków Rady Pedagogicznej, liczne spotkania z przedstawicielami Rady Rodziców i rozmowy z dyrektorką szkoły. Oczekiwane przeze mnie zakończenie czynności kontrolnych w placówce pozwoli mi na podjęcie ewentualnych dalszych czynności formalnych w tej sprawie. Nie mniej jednak, zarówno w tym przypadku, jak i każdej gdańskiej szkoły i placówki oświatowej jestem otwarta na głos społeczności i wszelkie sygnały mające na celu dbałość o dobro, prawa i bezpieczeństwo uczniów i całych społeczności - deklarowała, cytowana przez Dziennik Bałtycki.

Po doniesieniach medialnych władze szkoły opublikowały dokument, z którego wynika, że uczniowie będą mogli korzystać z toalet podczas lekcji, jednak jeśli nauczyciel "uzna to za konieczne", za potrzebą będą mogli pójść w towarzystwie "innego pracownika szkoły".

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić